Zahraničí

Ve světě je 50 milionů "koviďáků", na USA připadá pětina nakažených

Počet nakažených koronavirem celosvětově překonal hranici 50 milionů lidí. Nákaza si vyžádala životy už u 1,25 milionu lidí. Aktuálně největší průměrné denní nárůsty nakažených od začátku epidemie zaznamenávají Spojené státy, pozitivní v USA tvoří jednu pětinu nakažených celosvětově. Za posledních deset dní tam přibylo kolem milionu nakažených. Po oslavách a protestech během prezidentských voleb se dá očekávat, že případy budou i v dalších dnech přibývat.

Rekordně přibývají nakažení také v Rusku. V neděli přibylo na východě Evropy přes 21 tisíc nakažených. V zemi se nemocí už nakazilo více než 1,7 milionu lidí a zemřelo na 30 tisíc lidí. V některých místech kolabují nemocnice.

Mezi Rusy také klesá důvěra v tamní vakcínu. Zalina Gergiyeva, vedoucí akvizičního oddělení na Ministerstvu zdravotnictví republiky Severní Osetie-Alanie ale trvá na tom, že Ruská federace situaci zvládá: "Aktuálně máme zásoby na tři měsíce, ale nikdy se se nevyčerpají, protože jsou pořád doplňovány.“

Zastavit rekordní počty nakažených se snaží také polská vláda. Na distanční výuku od pondělí přešly už i první tři ročníky základních škol. Zavřely se také obchody v nákupních centrech a kulturní instituce. Pokud tato opatření nezaberou, přistoupí kabinet k celostátní uzávěře.

Související obsah

Lékařka Marzena Wojewodzka-Zelezniakowicz pro TV Nova řekla: "Pracujeme neskutečně tvrdě, ale máme problém s nedostatkem lékařů. Všichni chtějí dělat spíš jednodušší úkony, nikdo se moc nechce starat o covidové pacienty. Musíme si vážit těch, kteří se to dělají. Pokud by to i oni vzdali, neměli bychom nikoho.“

Na Slovensku v neděli skončilo druhé kolo celostátního testování. Premiér Matovič uvedl, že jeho pravidelné opakování by mohlo nahradit zavádění lockdownu. V neděli bylo potvrzeno 577 pozitivních případů koronavirusu v 4956 testech. V nemocnicích je aktuálně hospitalizovaných 1807 pacientů. Počet úmrtí narostl o dalších 15 lidí, na Slovensku se eviduje 366 úmrtí na plicní formu covid-19.

vkl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz