Zahraničí

Zákaz pohřbu v kostele. Zemřel kardinál obviněný ze zneužívání

Zákaz pohřbu v kostele. Zemřel kardinál obviněný ze zneužívání
Zdroj: Profimedia

V pondělí zemřel v Polsku kardinál Henryk Gulbinowicz. Ten byl obviněn ze sexuálního zneužívání. Cirkev se ho rozhodla potrestat tím, že ho nepohřbí v katedrále.

 Ve věku 97 let zemřel v pondělí přední polský kardinál Henryk Gulbinowicz. Stalo se tak jen pár dní poté, co na něj Vatikán uvalil sankce v souvislosti s obviněním ze sexuálního zneužívání a krytí zneužívání v jiném případě, informuje agentura AP.

Polská nunciatura před pár dny uvedla, že Gulbinowicz dostal zákaz používat biskupské znaky a účastnit se jakýchkoliv náboženských či občanských akcí.

Související obsah

Zároveň kdysi respektovanému kardinálovi, který v 80. letech podporoval prodemokratické hnutí Solidarita, odebrala právo mít pohřeb v katedrále i nárok být pochovaný ve svatém chrámě. Pár dní po tomto oznámení Gulbinowicze hospitalizovali v nemocnici ve Vratislavi.

Polská prokuratura začala kardinála vyšetřovat minulý rok. Obviněn byl z toho, že měl v 90. letech sexuálně zneužívat mladého ministranta. Proti zesnulému kardinálovi bylo před nedávnem vzneseno také obvinění, že pomáhal komunistické tajné službě.

Papež František zřejmě zahájil jednu z největších katolických reforem. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz