Zahraničí

Trump chtěl zaútočit na jaderné zařízení v Íránu, poradci ho odrazovali

Trump chtěl zaútočit na jaderné zařízení v Íránu, poradci ho odrazovali
Zdroj:

Americký prezident Donald Trump minulý týden uvažoval o útoku na jaderné zařízení v Íránu. Radil se o tom se svými bezpečnostními poradci. Ti ho nakonec přesvědčili, aby si svůj nápad rozmyslel. Informoval o tom list The New York Times.

Trump se svými poradci o případném americkém útoku mluvil ve čtvrtek v Oválné pracovně Bílého domu. Schůzky se účastnili viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, nový úřadující ministr obrany Christopher Miller a americký generál Mark Milley. Poradci Trumpa od takového kroku odrazovali s argumentem, že by jeho jednání mohlo způsobit ještě vážnější konflikt. Podle zdrojů NYT ale není vyloučené, že prezident stále uvažuje o jiném, méně riskantním napadení. Mluví se o útoku na Teheránem podporované milice v Iráku.

Schůzka Trumpa s poradci se uskutečnila v reakci na novou zprávu o jaderném programu vydanou Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Podle zprávy Teherán pokračuje ve zvyšování zásob uranu a nedodržuje limity stanovené dohodou z roku 2015.

Na základě této dohody Írán svůj jaderný program omezil. Podpisem potvrdil, že nebude usilovat o výrobu jaderné zbraně výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. V roce 2018 ale Donald Trump oznámil, že Spojené státy americké od dohody odstupují. Nově zvolený prezident USA Joe Biden slíbil, že se jadernou dohodu s Íránem pokusí obnovit. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz