Domácí

Peníze pro živnostníky jsou na cestě. Dočkají se i rekreační areály pro děti

Peníze pro živnostníky jsou na cestě. Dočkají se i rekreační areály pro děti
Zdroj: Getty Images

Finanční správa v pondělí začala s výplatami kompenzačního bonusu pro podnikatele a živnostníky. Žádostí o podporu se sešlo více než 66 tisíc. Dočkají se také provozovatelé rekreačních zařízení, které postihl výpadek dětských zájezdů. Vláda v pondělí schválila nový dotační program COVID – Školy v přírodě.

Žádost, kterou mohli podnikatelé a živnostníci vyplnit a získat tak příspěvek, Finanční správa zveřejnila na svém webu začátkem listopadu. "Finanční úřady byly doslova zahlceny žádostmi. Bohužel se v nich často vyskytovaly chyby. Proto jsme hned 6. listopadu upozornili veřejnost na tento problém, který by mohl prodloužit dobu výplaty," řekla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Nárok na kompenzační bonus ve výši 500 korun denně mají všichni podnikatelé a živnostníci, kteří museli kvůli koronaviru pozastavit nebo úplně zrušit živnost. Program se dělí na dvě bonusová období. Tím prvním je 5. říjen až 4. listopad 2020, za které mohou žadatelé získat 15 500 korun. Druhé období trvá od 5. do 21. listopadu 2020 a výše bonusu je 8 500.

Související obsah

"Tento týden je vzhledem ke státnímu svátku zkrácený. První platby se tak na účtech mohou objevit koncem týdne," upozorňuje žadatele tisková mluvčí Finanční správy Zuzana Mašátová.

Podpory se dočkají také provozovatelé rekreačních areálů, které postihl výpadek dětských zájezdů kvůli zrušeným školám v přírodě. Pomocný program ministerstva pro místní rozvoj vláda schválila v pondělí.

Související obsah

"Podle našich propočtů se letos nedostalo na školy v přírodě asi 100 tisíc dětí z obvyklých 220 tisíc. To představuje nezanedbatelný výpadek příjmů u mnoha rekreačních zařízení, která jsou pro děti speciálně přizpůsobena a vybavena. Proto jsme se rozhodli pomoci jejich provozovatelům překlenout aspoň nejhorší období a připravili pro ně 65 milionů pro záchranný titul COVID – Školy v přírodě," vyjádřila se ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Výše podpory bude maximálně 27 % ze smluvených pobytů, které se nakonec nekonaly, za období 25. května až 29. června 2020. Nasmlouvané pobyty ale musí provozovatelé řádně doložit.


Pokles tržeb ovlivňuje také pivovary. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz