Ekonomika

Češi mají obří zájem o hypotéky, krize je od nákupu nemovitostí neodradila

Češi mají obří zájem o hypotéky, krize je od nákupu nemovitostí neodradila
Zdroj: Profimedia

I přes krizi, které Česká republika čelí v důsledku pandemie koronaviru, byl v říjnu enormní zájem o hypotéky. Podle České bankovní asociace se jednalo o druhý nejsilnější měsíc v historii. Důvodem je pravděpodobně obava lidí z dalšího růstu cen nemovitostí, čímž se stanou ještě více nedostupné.

Objem prodejů hypotečních úvěrů činil v říjnu 25,2 miliardy korun, což je druhá nejvyšší částka v historii Hypoindexu, tvrdí Česká bankovní asociace. Nejsilnějším měsícem byl listopad 2016. Lidé měli tehdy strach, že na hypotéku nedosáhnou kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru. 

Proč lidé uzavírají hypotéky, když svět čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí ve své historii? S příchodem první vlny pandemie se očekávalo, že ceny půjdou radikálně dolů. Realita ale nakonec byla jiná. 

"Ceny nemovitostí oproti očekávání řady odborníků a "čekatelů" na koupi prostě neklesly a neklesají. Spíše naopak. Kromě toho se staví méně bytů, což trh vnímá tak, že ceny půjdou nahoru. Je opravdu až s podivem, jak vlastně nedostupné ceny neodrazují lidi od nákupu," uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Související obsah

Kromě stoupajících cen je podle něj hnacím pohonem i nízká úroková sazba, která v posledních měsících neustále klesala. A zatímco někteří se směle pouští do nákupu nemovitostí, jiní mají problém se splátkami úvěrů kvůli krizi.

Mimořádný odklad splátek koncem října skončil, většina bank nicméně umožňuje další odklad po individuální domluvě. Je potřeba to ale řešit co nejdříve. Zároveň je nutné si uvědomit, že nadále běží úroky.

Související obsah

"Pokud dojde ke zhoršení finanční situace klienta, je nutné, aby se na nás obrátil a společně jsme se pokusili najít řešení, které mu pomůže předcházet problémům se splácením," říká generální ředitel Home Creditu Luděk Jírů.

"Jsme odhodláni pomoci všem, kteří se kvůli dopadům pandemie ocitli v obtížné situaci. Je potřeba si ale uvědomit, že podle současných bankovních předpisů jsme povinni zveřejňovat všechny takové restrukturalizace v úvěrovém registru, což může mít vliv na poskytnutí případných půjček či úvěrů v budoucnu," vysvětluje mluvčí Skupiny MONETA Zuzana Filipová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz