Koronavirus

Remdesivirem by se neměl léčit covid-19. Může i škodit, varuje WHO

Remdesivirem by se neměl léčit covid-19. Může i škodit, varuje WHO
Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila nepodávat pacientům s covidem-19 remdesivir, který se dosud považoval za nadějný lék. Provedené testy podle odborníků nepotvrdily účinnost léčby, podle WHO může mít dokonce nepříznivé účinky.

Remdesivir, který dostalo i několik nakažených v Česku, by se podle WHO neměl používat k léčbě koronaviru. Z nejnovější studie vyplynulo, že neexistují důkazy o snížení rizika smrti po podání léku.

Zcela se nepotvrdily ani dopady na menší potřebu připojení pacientů na plicní ventilaci nebo rychlost jejich zotavení, informoval portál CNN.

Zejména během vrcholu jarní vlny koronavirové pandemie vkládali lékaři do remdesiviru velké naděje. WHO teď ale dokonce upozornila, že se nedají vyloučit nepříznivé účinky léku.

Související obsah

"Pokud existují jakékoliv příznivé účinky remdesiviru, jsou pravděpodobně malé. Hrozí možnost vážných škodlivých účinků. Přesto zůstanou pacienti i lékaři, kteří se rozhodnou remdesivir používat, protože pozitivní účinky nejsou vyloučeny," stojí ve studii WHO.

Předběžné hodnocení, podle kterého je účinnost remdesiviru na léčbu covidu-19 nedostatečná, zveřejnila organizace už v poloně října. Navzdory tomu lék na konci měsíce schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Dohodu o dodávce 500 tisíc dávek remdesiviru se společností GIlead, která ho vyrábí, má od začátku října i Evropská komise.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz