Koronavirus

Havlíček představil detaily pro rozvolňování. Kadeřníci budou mít štít

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) promluvil exkluzivně pro televizi Nova o detailních pravidlech, která by měla platit pro otevírání obchodů. Například kadeřníci budou muset opět fungovat v rouškách i štítech. Stejné pravidlo bude platit i pro další profese.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček již delší dobu mluví o tom, že by se obchody mohly otevřít v pondělí 30. listopadu.

"Pokud se nic nezmění a skóre se bude vylepšovat, tak v pondělí by se mohly obchody otevřít. Definitivně se rozhodne v neděli," řekl Havlíček.

"Už nyní ale, s předstihem pěti dnů, říkáme parametry pro rozvolňování," dodal ministr. Tvrdé parametry systému PES se podle ministra nemění, ale rozdíly jsou v detailech, které PES nepodchytil.

Například v kadeřnictví bude platit kromě limitu jedna osoba na 15 metrů čtverečních i řada dalších omezení. "Podrobně je v systému popsáno například stříhání. Kadeřník bude muset mít roušku i štít, upřesňujeme i další fungování provozů," řekl Havlíček. Štíty budou muset mít také kosmetičky, manikérky či pedikérky.

Vánoční trhy podle Havlíčka vláda nezakazuje. Stánky ale budou muset mít rozestupy a nebude povolena konzumace na místě. Tato pravidla budou platit za situace, že bude vyhlášen stupeň tři.

Ohledně skiareálů se prý rozhodne až před Vánocemi. "Bude pro ně platit spousta omezení. Týkat se budou frontového managementu, sedaček na lanovkách, pohostinství a dalších," řekl Havlíček. 

Ministerstvo konkrétní plán pro skiareály zatím nemá, ale během několika dnů ho chce dodělat a příští týden zveřejnit.

Stále ale není jasné, zda bude mít návrh na rozvolnění od 30. listopadu podporu v koalici. Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) návrh podporuje, tak tvrdou kritiku schytal nápad od ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Související obsah

Čísla nakažených podle Hamáčka neklesají podle představ. Rozvolňování by se tak mohlo zpomalit. „V některých oblastech došlo v poslední době dokonce k růstu. Musíme být opatrní,“ uvedl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.


Pesimistický je i k otevření sjezdovek. „Nevypadá to zatím, že by už začala sezona. Budeme se tím dále zabývat na vládě,“ uvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz