Domácí

Zavřené hospody počet opilců nesrazily. Prodej alkoholu strmě roste

Přestože jsou restaurace a hospody zavřené, opilců, kteří se neobejdou bez péče protialkoholních stanic, neubývá. Například v Královéhradeckém kraji jich týdně ubytují kolem 25. Odborníci překvapení nejsou. Prodej alkoholických nápojů v obchodech totiž strmě stoupá.

Pití na veřejnosti a ještě po 21. hodině, urážky přivolaných policistů a pak jako msta pomalovaná vrata policejní služebny. Tak řádila o víkendu a v úterý 68letá seniorka v Hořicích.

"Urážela policisty velmi nevybíravým způsobem, pokusila se jim několikrát utéct i z policejní služebny," popsala Eva Prachařová z královéhradecké policie. Žena byla opilá, a protože odmítala dýchnout, jelo se na záchytku.

Na protialkoholní záchytnou stanici v Hradci Králové týdně záchranáři nebo policisté přivezou v průměru 25 lidí. Kupodivu se toto číslo příliš nezmenšilo ani nyní, když jsou zavřené hospody a restaurace.

Související obsah

"Mám pocit, že nám trochu stoupnul počet případů takové té agresivity doma. Ty lidi jsou stresovaný, napijou se doma, volá se policie a skončí tady," popsal ředitel Protialkoholní záchytné stanice Hradec Králové Vlastimil Kyral.

V důsledku současných hygienických předpisů tam museli snížit počet lůžek z osmi na čtyři, aby vyspával v každé místnosti jen jeden opilec. Občas tak musí zřízenci své klienty selektovat. A ty s méně promile nepřijmou. "Protože pak se může stát, že by zabrali místo tomu, kdo sem patří jednoznačně," vysvětlil Kyral.

Související obsah

Domácí pití získává na oblibě. Obchodní řetězce hlásí v době covidové nárůst prodaných alkoholických nápojů a odborníci se děsí příštích měsíců.

"My jsme během nouzového stavu začali pít každý den, už jsme na tom závislí a pijeme dvě flašky denně," svěřil se TV Nova jeden z lidí, kteří se kvůli pandemii stali závislými na alkoholu.

Související obsahPodle vyjádření adiktoložky jsou na zařazení do léčby čekací lhůty a odborníci zaznamenali, že lidé častěji nakupují alkohol právě do domácností.

Alkohol patří mezi nejvíc návykové látky. Ale Češi si s tím příliš hlavu nelámou. Vypijí zhruba 11,6 litru čistého alkoholu na osobu za rok. V průměru tak každý z nás vypije za rok neuvěřitelných 60 lahví kořalky.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz