Domácí

Chvála, ale i tvrdá kritika. Opozice i podnikatelé reagují na jednání vlády

Vláda Andreje Babiše (ANO) v neděli na mimořádné schůzi rozhodla, že Česko od čtvrtka 3. prosince čeká rozvolnění opatření. Díky tomu se částečně otevřou restaurace, obnoví se provoz kadeřnictví či malých obchodů. Co na to říkají zástupci opozice či podnikatelů?

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ráda, že se znovu otevírají všechny malé obchody, přesto si neodpustila kritiku Babišova kabinetu. "Pokud mám z něčeho radost, tak je to skutečnost, že od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby. Vláda upřednostnila velké a vykašlala se na malé. Věřím, že občané budou jednat přesně opačně. Já určitě," svěřila se Pekarová na twitteru.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík na sociální síti označil chování vlády za "nevysvětlitelný amatérismus a zoufalství" a politoval vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), který prý dostal za úkol vše vysvětlit v televizi. Podle Gazdíka ovšem působí jako zoufalec.

Za rozumný kompromis označil čtvrteční přechod ze 4. na 3. stupeň protiepidemického systému PES prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek.

"Vnímáme čtvrteční termín jako důležitou a jasnou informaci pro podnikatele, kteří se tak mohou dostatečně připravit na otevření svých provozů. I tak nadále pokračuje omezení podnikání v souvislosti se snižováním kapacit restaurací a omezením vnitřních akcí. Minimálně polovina hotelů v Praze a dalších velkých městech zůstane z těchto důvodů i nadále uzavřena," uvedl Stárek.

Související obsah

Předseda ODS Petr Fiala na Primě rozvolnění v příštím týdnu uvítal s tím, že doufá, že čtvrtkem skončí diskriminace drobných prodejců. "Jen mě zaráží, jak jsme poslouchali, že ten PES bude vodítko a občané si mohou spočítat, za jakých podmínek, se co otevře. Ukazuje se, že PES platí a neplatí,“ neodpustil si rýpnutí.

Nejspíš tak narážel na to, že podle systému PES mohlo Česko do nižšího stupně opatření sestoupit už v pondělí, protože hodnota rizikového skóre je dostatečně nízká už sedm dní v řadě.

Rozhodnutí kabinetu těší i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Ve třetím stupni systému PES prý podnikatelé umáznou alespoň část ztrát. Svaz podobně jako Fiala upozornil, "že rozhodování by mělo být předvídatelné a postavené na fungujícím modelu PES."

"Lidé potřebují pracovat a mít obživu, je namístě postupně rozvolňovat! Ale zodpovědná vláda také představí opatření, jak se již třetí vlna nebude opakovat a to musí jít ruku v ruce, jinak si všichni koledujeme o další velký problém a to nikdo nechceme," okomentoval rozhodnutí vlády v neděli odpoledne předseda lidovců Marian Jurečka.

Kromě toho, že se ve čtvrtek mohou otevřít všechny malé obchody a omezeně i restaurace, skončí také zákazy nedělního prodeje a nočního vycházení.

Pusťte si tiskovou konferenci po nedělním zasedání vlády:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz