Domácí

Vláda kývla na uvolnění opatření, ve čtvrtek otevřou restaurace a obchody

Vláda na mimořádném jednání rozhodla o bezpečnostních opařeních. Stupeň pohotovosti v systému PES bude snížen ve čtvrtek, od toho dne tak budou moci například otevřít obchody a restaurace, mění se také pravidla pro shromažďování a další bezpečnostní opatření. Podle ministra zdravotnictví je nepravděpodobné, že by se Česko posunulo před koncem roku do druhého stupně.

Přehled bezpečnostních opatření, která se mění při přechodu z čtvrtého na třetí stupeň v systému PES, najdete ZDE.

Skóre v protiepidemickém systému PES se pro celou ČR už od pondělí drží na 57 bodech ze sta, vláda v neděli jednala o bezpečnostních opatřeních a rozhodla o tom, že Česko přejde do třetího stupně ve čtvrtek.

"Shodli jsme se jednomyslně. Domníváme se, že v průběhu příštího týdne dojde k dalšímu zlepšení situace. Aktuálně je osm krajů v rizikovém stupni číslo tři. Podnikatelé budou mít dost času na zásobení," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nicméně na Primě řekl, že on nejdřív preferoval rozvolnění opatření od pondělí 7. prosince. Ustoupil až po diskuzi.

"V tuto chvíli to (třetí stupeň) šest krajů nesplňuje, takže rozhodnutí posunout to na čtvrtek je kompromisní," informoval místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO).

Související obsah

Ten také okomentoval jednání majitelů klubů a restaurací, které otevřely před rozvolněním. "Chápeme, že jsou lidé frustrovaní, to ale neznamená, že se mohou porušovat zákony. Tady je potřeba být důsledný."

Od čtvrtka budou moci otevřít obchody, ve kterých ale budou muset lidé dodržovat určitá pravidla. Restaurace a další budou moci otevřít od 6:00 do 22:00, i v tomto případě ale vláda reguluje množství zákazníků v provozovnách. U stolu budou například moci sedět jen čtyři lidé a podniky nebudou moct být plně obsazené.

V úrovni tři se stále nedoporučuje pořádat venkovní trhy, vláda je ale nezakazuje. Stánky budou nicméně muset mít rozestupy, lidé také nebudou moci konzumovat jídlo přímo u nich.

Ve čtvrtek otevřou kadeřnictví i kosmetické salóny a další. Ministr ohlásil v tomto případě změnu, kadeřníci nebudou muset nutně nosit ochranný štít, roušky nebo respirátory jsou ale stále povinné.

Velkou změnou bude nakládání s vyzkoušeným oblečením v obchodech. To nebude muset po vyzkoušení prodavač na 24 hodin odložit do "karantény".

Hovořilo se také o blížících se tradicích, jako jsou například mikulášské oslavy. "Speciální mikulášská vyhláška není, ale vychází to z počtu lidí, kteří mohou být v zastavěné oblasti. Takže i Mikuláši a čerti budou muset dodržovat stejná pravidla jako pozemské bytosti," zmínil ministr Blatný.
 

S přechodem na třetí stupeň bude odvolán také zákaz nedělního prodeje a padá také omezení nočního vycházení.

Seznam opatření podle jednotlivých stupňů v systému PES:

Zdroj: MZ ČR

"Budeme žádat o prodloužení nouzového stavu. Připravíme detailní materiál a odůvodnění, až o něj bude pan premiér Sněmovnu žádat. Je velmi nepravděpodobné, že bychom do konce roku přešli na nižší než třetí stupeň," sdělil Blatný.

Otevření dalších obchodů, služeb nebo vnitřních sportovišť nebylo do poslední chvíle jisté. Experti i politici totiž nabádali k opatrnosti, šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek například v týdnu upozornil, že mezi jednotlivými kraji jsou obrovské rozdíly, které označil za alarmující.

  

"Jsme ve velmi specifické situaci. Jsme těsně pod hranicí 60 (bodů), bohužel se ta situace nelepší tak rychle, jak jsme si představovali. V posledním týdnu dochází k velmi mírnému zlepšování, v zásadě vše pozitivně táhne Praha. Bohužel je většina krajů v kategorii stupně čtyři, či dokonce pět," řekl v sobotu novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Poslechněte si, co Havlíček s Babišem v sobotu řekli:

Očekávalo se, že ministr zdravotnictví přijde s konkrétním návrhem. "Systém PES je doporučující instrument. Na jednu stranu se jím chceme řídit, na druhou stranu musíme zohlednit regionální rozdíly," zamyslel se Havlíček.

Že má ohledně bezpečnostních opatření hlavní slovo šéf zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), zdůraznil v sobotu na setkání s novináři i premiér. "Čísla jsou stále vysoká, stejně jako počet hospitalizovaných, covid je agresivní, nesmíme to podceňovat," má jasno Andrej Babiš.

Související obsah

Skeptický byl k rozvolňování i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

  

Majitel pražské restaurace každopádně na rozhodnutí vlády čekat nechtěl, otevřel hned. Zasahovala policie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz