Domácí

Rezervy už nejsou, antigenní testy hned, apelují podnikatelé na vládu

Vláda po mimořádném nedělním zasedání oznámila, že Česko od čtvrtka přejde na nižší stupeň opatření a budou se tak moci otevřít všechny obchody a omezeně i restaurace. Hospodářská komora krok ocenila, ale požaduje vyšší kompenzace pro podnikatele i větší transparentnost protiepidemického systému PES.

Tiskový brífink, kterého se zúčastnili prezident Hospodářské komory a bývalý ministr Vladimír Dlouhý či šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, svolala organizace už s předstihem.

"Oceňujeme rozhodnutí vlády i její odvahu, čtvrtek je přijatelným řešením. Ale zároveň to není pondělí. Ten rozdíl tří dnů může být pro některé podnikatele zásadní," zdůraznil Dlouhý.

Hospodářská komora ústy svého šéfa vyzvala k úpravě systému PES tak, aby byl ještě transparentnější. Dlouhý připomněl, že řada firem už jede nadoraz.

"Pokrýváme obrovské množství podnikatelů. Na jaře byli schopní žít z rezerv, teď už ale žádné nemají. Je tedy potřeba další podpora podnikání, například kompenzace podle výše obratu jako v jiných zemích," apeluje Dlouhý na vládu.

Související obsah

Jako příklad uvedl čistírny, které jsou na zlomku svého běžného obratu, protože jim úplně vypadly zakázky například z hotelů či restaurací. "Také chceme okamžité antigenní testování občanů, podniky jsou připravené a může to být cesta z lockdownu," myslí si Dlouhý, který také poukázal na rostoucí napětí ve společnosti a zoufalství některých podnikatelů. Jako příklad uvedl hospodu otevřenou v tomto týdnu na okraji Prahy.

Na to, že Česko přejde ve čtvrtek do třetího stupně protiepidemického systému PES, reagovaly po jednání vlády i jiné podnikatelské svazy. Asociace hotelů a restaurací označila rozvolnění od 3. prosince za rozumný kompromis, zmírnění omezení vítá i Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle nějž krok alespoň částečně pomůže podnikatelům dohnat ztráty.

Související obsah

Kromě toho, že se ve čtvrtek otevřou všechny malé obchody a omezeně i restaurace, skončí zároveň zákazy nedělního prodeje a také nočního vycházení.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz