Domácí

Vláda zmírňuje opatření, takhle rozvolnění komentují lékaři a vědci

Lékaři i vědci jsou v pohledu na rozvolňování obezřetní. Epidemická situace v Česku se sice podle statistických dat zlepšila, ale rozvolněná opatření znamenají více kontaktů mezi lidmi a tím i riziko dalšího šíření epidemie.

Podle odborníků vládní opatření šíření epidemie přibrzdila, koronavirus ale nezničila a ten podle epidemiologů čeká jen na to, až se s přibývajícími mezilidskými kontakty bude moci dál šířit.

"Ve čtvrtek není výrazněji bezpečněji než ve středu," má jasno ředitel pražské vinohradské nemocnice a lékař Petr Arenberger. "Ten virus se chová svojí logikou a snaží se nakazit co nejvíce lidí. On se nesnaží nás zabít, ale snaží se být úspěšný a my se musíme bránit," říká virolog Ivan Hirsch.

Experti proto apelují na všechny, aby zůstali dále obezřetní. "V nemocnicích stále leží více než 5 tisíc nakažených, zdravotnictví funguje v nouzovém režimu a každý den umírá víc než 100 lidí," vypočítává prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zdravotníci s povděkem kvitují, že vláda počká ještě další čtyři dny, aby se podniky, obchody a služby mohly na otevření připravit. "Mě pozitivně překvapilo, že to nebude hned od pondělí," svěřil se imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

"Já jsem považoval za rozumné, že vláda vyřešila tu nespravedlnost, která tady je," uvedl Kubek s odkazem na velké a malé obchody. Zároveň ale odborníci vypíchli velké rozdíly mezi regiony.

"Možná lepší by bylo, kdyby se počkalo, až všechny parametry v těch regionech by odpovídaly stupni tři," zamýšlí se imunolog Hořejší. "My bychom se potřebovali dostat na úroveň té chytré karantény, to je vedle vakcíny vlastně to druhé řešení. To se podařilo některým asijským zemím, je to hodně závislé na tom, zda jsou lidé hodně disciplinovaní," podotkl virolog Hirsch. Podle expertů by pomohlo například opakované otestování celé české populace.

pez, Karolína Pavlínová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz