Koronavirus

PŘEHLED: Jak to bude se sportem a kulturou? Co je zakázané a co se smí

PŘEHLED: Jak to bude se sportem a kulturou? Co je zakázané a co se smí
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek se sice přísné restrikce rozvolní, omezení ale budou i nadále citelná. Sport a kultura se i od čtvrtka musí obejít bez diváků, v posilovnách pak může najednou cvičit pouze 10 lidí. To stejné platí pro společný zpěv. Redakce TN.cz připravila přehled všech nových nařízení.

Hromadné akce do 10 lidí uvnitř a do 50 venku mají od čtvrtka zelenou. Česko se totiž přesune do třetího stupně systému PES.

"Shodli jsme se jednomyslně. Domníváme se, že dojde k dalšímu zlepšení situace," komentoval rozhodnutí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Po několika týdnech se tak za přísných hygienických podmínek otevřou bary nebo obchody. A rozsáhlá omezení se dotknou především sportu a kultury. Jaká přesně budou?

Související obsah

SPORT

Profesionální i amatérské sportovní soutěže se mohou konat výhradně bez přítomnosti diváků. Ve vnitřních prostorech, jako jsou tělocvičny, hřiště, kluziště, posilovny nebo fitness centra, může cvičit jen 10 lidí najednou. A to pouze individuálně.

Výjimku má sport ve školách, školských zařízeních nebo na vysokých školách.

 

Pro ty, kteří mají sport jako práci, platí, že uvnitř i venku může být na jednom sportovišti jeden tým nebo jedna skupina dlouhodobě společně trénujících. Pro amatérské sportovce ale platí omezení přítomnosti jen 10 lidí. Venku spolu mohou sportovat dva týmy nebo dvě skupiny.

Související obsah

Rekreačních sportovců může být uvnitř opět nanejvýš 10, přičemž na 15 metrů čtverečních může připadnout jen jeden člověk. Venku, stejně jako u amatérských sportovců, mohou být dva týmy nebo dvě skupiny.

 

Fitness centra

 

Lidé v posilovnách a fitness centrech musejí dodržovat přinejmenším dvoumetrové rozestupy. Opět platí omezení jednoho člověka na 15 metrů čtverečních uvnitř, skupinové aktivity jsou možné pouze do 10 lidí. Nutné je rovněž nasadit si roušku.

 

Koupaliště

 

Pokud se nejedná o zdravotní služby, může být ve venkovních prostorech umělých koupališť (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence, brouzdaliště), wellness center nebo solárií nanejvýš 50 lidí. Uvnitř pak pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Skupinové aktivity jsou povoleny do 10 lidí. Parní sauny nebo saunové ceremoniály jsou zakázané zcela.

Související obsah

KULTURA

Koncerty, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté se nesmějí konat za přítomnosti diváků. Roušky mohou umělci odložit pouze při zpěvu nebo hraní. 

Pokud je součástí představení zpěv, na jevišti či zkušebně nesmí být počet účinkujícíách vyšší než počet metrů čtverečních celkové podlahové plochy dělený čtyřmi.

Hráči hudebních nástrojů musejí dodržovat rozestupy přinejmenším 1,2 metru. Každý hráč na smyčcové nástroje musí mít svůj vlastní notový pult, pokud je k tomu uzpůsoben prostor. 

Související obsah

Společně zpívat může nanejvýš 10 lidí uvniř, i když by šlo o práci nebo podnikání. Výjimku mají domov a mateřské školy.

Celé vládní nařízení si můžete stáhnout tady:

Krizové opatření vlády o hromadných akcích

Typ souboru: pdf

Podívejte se na reportáž TV Nova a systému PES a sportu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz