Domácí

Babiš o koronaviru v ČR: Nemám dobré zprávy, dnes se vám to líbit nebude

Premiér Andrej Babiš v neděli ve svém pravidelném hlášení přinesl špatné zprávy. Po čtvrtečním rozvolnění lidé nedodržovali některá opatření, například na trzích se jich scházelo mnohem více, než je povoleno. Systém PES vykázal v neděli číslo 64, reprodukční číslo je 1,02. Vláda v pondělí bude opět řešit, jak se bude v souvislosti s koronavirem dále postupovat. Ministr vnitra pohrozil dalším zavíráním obchodů, pokud se lidé nebudou chovat zodpovědně.

"Nemám dobré zprávy, dneska se vám to fakt líbit nebude," začal premiér své pravidelné hlášení, kde shrnul současnou koronavirovou situaci v Česku. Podle něj je advent sice časem klidu, Češi ale zklidnění nejsou.

Po rozvolnění opatření se na trzích sešlo ohromné množství lidí, podle Babiše bylo na Staroměstském náměstí údajně kolem tisíce lidí, v Brně to bylo obdobné. Mnoho z nich ignorovalo bezpečnostní opatření o shromažďování, u stánků se navíc prodávalo občerstvení.

Epidemiologická situace se v Česku ale opět zhoršuje. "Systém PES dnes vykázal číslo 64 a reprodukční číslo je 1,02. A to není dobrá zpráva. A máme stále vysoká čísla nakažených. Já jsem dneska mluvil s ministrem Blatným opakovaně, který samozřejmě zítra na vládě přijde s návrhem, jak to vidí dál," uvedl premiér s tím, že je to velké varování, aby lidé dodržovali bezpečnostní opatření.

Premiér se následně obrátil na primátora Prahy, podle něj by se měl zajímat o kauzu, kdy se v jednom z podniků konaly velké oslavy. Také se mu nelíbí, že je provoz v pražské MHD omezen od 22:00, lidé se pak všude mačkají.

"Premiér Babiš opět kritizuje Pražany. Prý přes víkend zkazili ostatním Vánoce. Zapomíná, že inkubační doba COVIDu je cca týden. Zhoršení situace tak s uplynulým víkendem nemá nic společného. Naopak, díky nedávným příznivým číslům z Prahy máme v ČR otevřené restaurace a obchody," reagoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na kritiku premiéra.

Související obsah

Podle Babiše současnou situaci kazí nezodpovědní lidé. "Prosím, nedovolme to. Skutečně pomozte všichni. Aby se nám nestalo, že skutečně za pár dní tady se vrátíme celkově do čtyřky a budou tady omezení a zase všichni budou nadávat, všichni budou nám psát. Tak k tomu přispějte teď, buďme zodpovědní. Já jsem apeloval, prosil, nevím, co už máme víc dělat, než děláme," sdělil premiér s tím, že ministr zdravotnictví v pondělí navrhne další postup.

Na nedodržování opatření upozornil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD): "S hrůzou jsem sledoval reportáže i zprávy o tom, jak lidé nedodržují nařízení. Dokonce i tak, že musí policie zasahovat na jednom místě opakovaně. Nechápu, kde se v některých lidech bere nezodpovědnost a arogance vůči všem, které pandemie postihla. Mnoho lidí bohužel přišlo o své blízké, dalším zasáhl covid do jejich podnikání."

Podle něj se musíme začít chovat dospěle, abychom pandemii zvládli. "Pokud nezačneme, bude nutné zase zavírat obchody," dodal Hamáček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz