Koronavirus

Česko bude mít 16 milionů vakcín. Blatný řekl, jak a kdy začne očkování

Už koncem roku by mohlo v Evropě začít očkování proti covidu-19. Evropská léková agentura (EMA) televizi Nova prozradila, že počítá s tím, že nejméně jednu z vakcín schválí pro použití v unijních zemích nejpozději koncem prosince. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se jako první do Česka dostane vakcína od firem Pfizer/BioNTech. Pak by to mohly být vakcíny firem AstraZeneca a Moderna. Očkování by mohlo odstartoval začátkem roku.

Předtím, než se do Česka dostane první vakcína, musí ji nejprve schválit Evropská léková agentura (EMA). První vakcínou, která projde sítem unijního regulátora bude pravděpodobně ta od Pfizer BioNTech. Tedy stejná, jakou už očkují ve Velké Británii.

Televizi Nova to prozradila mluvčí lékové agentury Rebecca Hardingová. "Pokud budou předložené údaje pro vakcínu Pfizer/BioNTech dostatečně silné a přesvědčivé, abychom došli k závěru o kvalitě, bezpečnosti a účinnosti vakcíny, vědecký výbor EMA pro humánní léčiva uzavře své hodnocení na mimořádném zasedání naplánovaném na 29. prosince," uvedla.

Pokud by Evropská léková agentura skutečně schválila vakcínu 29. prosince, očkovat by se mohlo začít řádově do několika dnů.

Související obsah

"Já myslím, že do týdne tady ta vakcína může být, ale celý ten systém se musí připravit adekvátním způsobem. Počítám, že by se mohlo začít skutečně očkovat ve druhé polovině ledna nebo na konci ledna," řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vakcinační centra jsou podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už připravena.

"Do Česka shodně s Velkou Británií jako první přijde pravděpodobně vakcína Pfizer, kterou máme objednanou. Máme garantované množství pro dvojnásobek české populace, tedy asi 16 milionů lidí, naočkovat potřebujeme asi kolem 7 milionů lidí," řekl Blatný na jednání Poslanecké sněmovny.

Související obsah

"Toto jsou určitě vakcíny, které jsou náročnější na skladovací a transportní podmínky, zejména to skladování při -70 stupních Celsia. Proto není možné to používat v běžných ordinacích, například u praktických lékařů, a jdeme cestou centrálních očkovacích míst, které jsou schopny zajistit tyto podmínky," uvedl vakcinolog Roman Chlíbek.

Blatný ve Sněmovně odmítl, že by byly s přípravou očkovacích center problémy. "Není to pravda. Očkovací centra máme. Jsou tři úrovně té vakcinace, tak jak budou postupně aplikovány, tak jak bude nabíhat počet těch vakcín. Očkovací centra budou nejprve ve velkých nemocnicích, v menších nemocnicích a potom teprve přijdou na řadu ti praktičtí lékaři, případně ambulantní specialisté," prohlásil ministr zdravotnictví.

Někteří Češi jsou ale k očkování skeptičtí a vakcíně už dopředu příliš nevěří. Myslí si, že na přípravu bylo málo času.

Související obsah

K zastavení šíření nemoci je podle ministerstva zdravotnictví potřeba očkovat 60 až 70 procent společnosti. Pokud by šlo všechno podle plánu, česká populace by podle epidemiologů mohla být proočkována koncem příštího roku. Zatím je ale podle průzkumu ochotných nechat se očkovat jen 39 procent dospělých.

Virolog Jiří Černý promluvil o očkování v Televizních novinách:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz