NASA vybrala astronauty, kteří poletí na Měsíc. Poprvé tam míří i ženy

NASA oznámila jména 18 astronautů, kteří se chystají na cestu na Měsíc. Americká vláda chce, aby tam přistála sonda s posádkou nejpozději v roce 2024. Přípravy jsou v plném proudu, první testovací let se uskuteční příští rok.

"Mí drazí Američané, představuji vám hrdiny naší budoucnosti, kteří nás zavedou zpátky na Měsíc a ještě dál, než kde je generace Artemis,“ představil astronauty viceprezident USA Mike Pence.

Ve výběr je devět žen a devět mužů, ale jen někteří z nich se dostanou na Měsíc. Člověk tak bude mít na přirozeném satelitu země dalšího muže a velmi pravděpodobně také první ženu.

"Naším cílem je dostat se na měsíc udržitelným způsobem, naučit se jak žít a pracovat v jiném světě, abychom nakonec mohli všechny tyto znalosti vzít s sebou na Mars,“ říká Jim Bridenstine, z NASA.

Už příští rok se v rámci mise Artemis vydá do kosmu bezpilotní loď, která vyšle sondu na cestu kolem Měsíce. V roce 2023 by se k Měsíci měla přiblížit raketa se čtyřmi astronauty. A o rok později by se mohlo přistávat.

Související obsah

Velké plány má i Elon Musk. Test jeho rakety Starship, která má v budoucnu letět na Mars, ale včera skončil výbuchem. Zařízení se nepodařilo při návratu na zem dostatečně zpomalit a při kontaktu se zemí explodovalo. Musk přesto považuje misi za úspěch. "Získali jsme všechna data, která jsme potřebovali! Gratuluji týmu SpaceX, jupí!“ napsal na sociální síti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu NASA

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz