Domácí

Stovky lidí, 50 loveckých psů. Myslivci ve velkém střílejí divočáky!

Velký hon na divoká prasata probíhá od pátečního rána na Liberecku. Důvodem zvýšeného odstřelu je výskyt afrického moru prasat, který se rozšířil v sousedním Sasku a Polsku.

Podle myslivců jde o jednu z největších mysliveckých akcí na severu Česka. Na místě je asi kolem dvou set lidí. Rozděleni jsou na střelce a honce se zhruba 50 loveckými psy. Lidé tu jsou prakticky z celé republiky. Je to náročné hlavně na organizaci.

Myslivci jsou rozmístěni poblíž česko-německo-polských hranic v okolí Hrádku nad Nisou. Jsou od sebe rozestavěni na dohled - zhruba po sto metrech - a jejich úkolem je čekat na zvěř, kterou k nim z druhé strany nahánějí honci se psy. Přípravy začaly v 7 hodin ráno. Kolem 10. hodiny začala naháňka a kolem poledne pravděpodobně zazní první výstřely.

Dbá se především na opatrnost, aby se eliminovala zranění myslivců, protože takto rozsáhlá akce přináší velká rizika. Divoká prasata mohou být nakažená africkým morem, který se vyskytl v blízkosti českých hranic v sousedním Polsku a Německu.

Související obsah

Za jedno střelené prase myslivci dostanou odměnu 2000 korun, pokud objeví uhynulý kus, tak o tisíc víc. Veterinární správa čeká na vzorky ze zvířat, které budou podrobené rozborům a určí se tak promořenost populace divočáků. Leče jsou připravené celkem dvě.

Konec honu je ohlášený na třetí hodinu odpoledne. To už budou myslivci vědět, kolik kusů černé zvěře se podařilo zastřelit a jak byla tato akce úspěšná.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz