Koronavirus

Pokud se situace nezlepší, hrozí přechod do 5. stupně, oznámil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pravidelné páteční tiskové konferenci zhodnotil aktuální vývoj epidemie nemoci covid-19 v České republice. V pátek se PES dostal do stupně pět, což by znamenalo, že Česku opět hrozí lockdown. Blatný uvedl, že přechod do 5. stupně zváží, pokud se situace nezlepší.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci uvedl, že Česku hrozí přechod do stupně pět. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška epidemie nabrala dynamiku. Reprodukční číslo R je nyní 1,22. Příští týden tak budou čísla stále růst.

Problémem jsou především vysoká čísla nakažených seniorů. "Každý den je nově zjištěno více než tisíc nakažených lidí starších 65 let," uvedl Dušek. U skupiny nad 75 let je růst nových případů menší.

Skóre systému ministerstva zdravotnictví PES se v pátek zvýšilo na hodnotu 76, což odpovídá stupni pět, ve kterém jsou zavřeny školy, služby a povolen je jen nákup nutných věcí.

"Pokud by rizikové skóre zůstávalo na hodnotě odpovídající pátému stupni, budeme muset v rámci expertní skupiny řešit, zda vládě nenavrhnout přesun právě do tohoto stupně," uvedl ministr zdravotnictví.

Záležet podle Blatného nebude jen na skóre PES, ale i na zátěži nemocnic. Nakažených bude podle ministra nyní přibývat kvůli plošnému testování. "Jestliže nebude patrný trend zhoršování stavu v nemocnicích, tak není nutný přesun," řekl Blatný.

Související obsah

Ministr Blatný také uvedl, že nehrozí opětovné zavírání škol. Riziko přenosu tam není tak vysoké.

Ministr mluvil také o plánovaném očkování. Prioritou budou zdravotníci a následně senioři, především ti v domovech důchodců, uvedl Blatný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz