Koronavirus

Česko přechází do 4. stupně. Co zůstane otevřené? PŘEHLED ZMĚN

Česko přechází do 4. stupně. Co zůstane otevřené? PŘEHLED ZMĚN
Zdroj: Getty Images

Česká republika se v pátek přesune do čtvrtého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví. Nepůjde, ale o úplně stejný stupeň čtyři jako platil v listopadu. Vláda totiž zavedla hned několik výjimek.

V pátek 18. prosince se Česko po dvou týdnech opět ocitne ve stupni čtyři systému PES. Ten už země jednou zažila, nyní ale vláda Andreje Babiše (ANO) zavedla několik novinek. Podívejte se na podrobný přehled, co může a nemůže od pátku fungovat.

Co je zakázané?


Zavřeno budou muset mít hotely, restaurace, knihovny, fitness centra, wellness centra, bazény a sauny. Existuje ale několik výjimek.

Hotely můžou fungovat pro služební cesty. Restaurace a hospody zase mohou mít v provozu výdejní okénko, a to od 5:00 do 23:00. Prodávat s sebou mohou také kávu. Také knihovny mohou fungovat pouze přes výdejní okénko a vydávat mohou jen předem objednané výpůjčky.


Zavřít musí také zoologické a botanické zahrady, muzea, galerie a výstavy. Výjimku mají zahraniční výstavy, pro které otevření vyjednal ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). "S hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou jsme se domluvili alespoň na možnosti výjimky pro takové akce, které jsou spojeny s unikátními zahraničními zápůjčkami jako je třeba výstava Sluneční králové v Národním muzeu či Rembrandt: Portrét člověka v Národní galerii v Paláci Kinských v Praze," uvedl Zaorálek.

Související obsah


Zakázáno je také noční vycházení od 23 hodin do 4:59. Mimo tuto dobu se lidé venku pohybovat můžou, ale scházet se může maximálně šest osob. Nesmí ale konzumovat alkohol na veřejně přístupných místech.

Co je povolené?


Fungovat můžou i nadále všechny obchody bez ohledu na sortiment. Zavřít nemusí ani služby, například kadeřníci. Stejně jako obchodníci ale musí dodržet limit jedna osoba na 15 metrů čtverečních. Mezi služby řadí ministerstvo průmyslu a obchodu i autoškoly. "Je možné pořádat zkoušky, praktické jízdy i výuku ve stejném režimu jako doposud," řekl ministr Karel Havlíček (za ANO).


Umožněny zůstanou také návštěvy v domovech poskytující sociální služby.


Vláda také od pátku povolila provoz skiareálů. Lidé se ale na horách nemohou ubytovat a jídlo si budou moci koupit pouze z výdejního okénka.

Školy


Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) oznámil, že vánoční prázdniny začnou školákům již od pondělí 21. prosince. Naposledy se tak do škol půjde v pátek 18. prosince. Další provoz škol zatím oznámen nebyl.

Související obsah

Kostely a bohoslužby


V kostelech může být od pátku 18. prosince zaplněno maximálně 20 % kapacity kostela. Na půlnoční mše bude umožněna výjimka z nočního zákazu vycházení. "Lidé však musí dodržovat epidemická opatření a mít roušku, nebo respirátor," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Silvestr


S bujarými silvestrovskými oslavami se musí letos lidé rozloučit. Ty totiž žádnou výjimku ze zákazu vycházení mít nebudou. Podle vlády by Češi měli strávit čas doma a oslavovat pouze v omezeném kruhu rodiny.

Podrobný přehled pravidel najdete v usnesení vlády České republiky. Přečíst si ho můžete zde.


Index rizika PES se už pomalu blíží dokonce do stupně pět. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz