Domácí

Systém PES poslal Česko do 5. stupně. Jak si vede váš okres? MAPA

I když Česko v pátek přešlo z rozhodnutí vlády do čtvrtého, tedy druhého nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES, rizikové skóre se zároveň vyšplhalo na hodnotu 76 bodů ze 100, což už znamená stupeň pátý, tedy nejtvrdší. Řada okresů má ale skóre ještě mnohem vyšší.

"Pokud by rizikové skóre zůstávalo na hodnotě odpovídající pátému stupni, budeme muset v rámci expertní skupiny řešit, zda Vládě ČR nenavrhnout přesun právě do tohoto stupně,“ komentoval nepříznivou epidemickou situaci v pátek odpoledne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

I když systém PES hlásí nyní skóre 76, které je přesně na hraně čtvrtého a pátého stupně opatření, řada okresů v Česku je na tom podle údajů zveřejněných ministerstvem podstatně hůř.

Mapa okresů a jejich rizikové skóre k 18. prosinci:

Největší "propadlíci" jsou momentálně tři s hodnotou rizika 91 bodů ze sta: severočeské Ústí nad Labem, západočeský Tachov a severomoravský Nový Jičín. 88 bodů hlásí Jeseník, o dva body méně například Olomouc či Ostrava.

Související obsah

Celkem je v pátém stupni rizika 34 okresů, ve čtvrtém 38, přičemž několik se jich ale potácí na hraně pátého stupně. Okresy, které se bodově vejdou do třetího stupně, jsou ve velké menšině.

Úplně nejlépe z celé republiky je na tom okres Třebíč na Vysočině s 50 body, následují jihočeské Prachatice s 51 a jihomoravský Hodonín s 56 body. O pomyslné čtvrté místo se dělí hlavní město s okresem Ústí nad Orlicí se "ziskem" 59 bodů. Na hraně čtvrtého stupně je šedesátibodový Cheb.

Jak lidé vnímají současnou situaci, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz