Domácí

Ombudsman varuje před problémy s rouškovným. Vadí mu dvě věci

Ombudsman varuje před problémy s rouškovným. Vadí mu dvě věci
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Vyplácení jednorázového příspěvku pro důchodce, tzv. rouškovného, provázejí komplikace. Spousta důchodců na své peníze stále čeká. Před problémy varuje i ombudsman Stanislav Křeček. Potíže mají podle něj hlavně lidé, kteří důchod nedostávají na bankovní účet.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček varoval před problémy s výplatou jednorázového příspěvku seniorům. Komplikace mají hlavně lidé, kterým peníze přichází složenkou. Takových lidí je podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 860 tisíc.


"Příspěvek se nevyplácí spolu s důchodem a pro výplatu v hotovosti se využívá odlišná poštovní služba. Zatímco běžný důchod se lidem v hotovosti vyplácí prostřednictvím důchodové služby, rouškovné se vyplácí složenkou typu B," uvedl Křeček.

V případě hotovostní výplaty mohou nastat dva problémy, se kterými se ombudsman v praxi setkal. Potíže mají podle Křečka například hospitalizovaní senioři.

Související obsah


Těm se totiž může stát, že si nemohou vybrat prostředky z rouškovného, které jim přijdou poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště. V těchto případech doporučuje ombudsman seniorům, aby s pomocí rodiny či sociální pracovnice požádali o doručení prostředků přímo do zdravotnického zařízení.


"Případně se mohou rodinní příslušníci se souhlasem seniora dohodnout s poštou, že vyzvednou prostředky v místě jeho bydliště, neboť poštovní poukázka není určena do vlastních rukou adresáta," uvedl Křeček.

Související obsah


Jako velký problém vidí ombudsman omezenou dobu na výplatu rouškovného na poštovních poukázkách. “Dle mých zkušeností je v poukázkách stanoveno datum výplaty většinou do konce tohoto kalendářního roku. Proto doporučuji seniorům, aby datu na poštovní poukázce věnovali pozornost a peníze si vyzvedli včas. Nicméně, i když tak neučiní, o své peníze nepřijdou. Pošta je vrátí zpět ČSSZ a senior se s ní může domluvit na opakovaném doručení,” vysvětlil ombudsman.

Více o potížích s rouškovným se dozvíte v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz