Domácí

Nedošlo vám rouškovné? Máte tyto možnosti, abyste o něj nepřišli

Nedošlo vám rouškovné? Máte tyto možnosti, abyste o něj nepřišli
Zdroj: Getty Images

Na jednorázový příspěvek, tzv. rouškovné, někteří důchodci stále napjatě čekají. Na redakci TN.cz se obrátily stovky důchodců, kteří peníze dosud neobdrželi. Na řadu z nich přitom již příspěvek čeká na poště a když si ho nevyzvednou, tak se vrátí České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun měli obdržet všichni důchodci před Vánocemi. Vláda Andreje Babiše (ANO) příspěvek odůvodnila tím, že senioři i další příjemci důchodů měli kvůli epidemii covidu-19 zvýšené výdaje a několik tisíc korun navíc si zaslouží.


Někteří důchodci ale stále na příspěvek čekají, přestože jim běžný důchod již přišel. Co tedy dělat, pokud na peníze stále čekáte. Existuje několik možností.


1) Pokud vám dosud nebyla zařízena běžná lhůtová výplata důchodů, tak vám příspěvek dorazí do jednoho měsíce po zařízení lhůtové výplaty. Pokud jste si o důchod tedy teprve nedávno požádali, tak musíte počkat.


2) Pokud jste bývalí zaměstnanci ministerstva vnitra nebo policie, tak by vám měl příspěvek dorazit každým dnem. Více jsme psali v tomto článku na TN.cz.


3) Pokud jste v minulosti měnili adresu, tak je možné, že vám ČSSZ poslala příspěvek na starou adresu. "Jednorázový příspěvek je zasílán na adresu evidovanou v ČSSZ, kterou jí příjemce dávky nahlásil. ČSSZ nemůže zajistit poukaz na aktuální adresu, pokud změna adresy nebyla ČSSZ příjemcem dávky nahlášena a je například zařízena dosílka důchodu prostřednictvím České pošty na tuto novou adresu," uvedl mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

V tomto případě by se měli důchodci obrátit na příslušnou pobočku České pošty se žádostí o doslání jednorázového příspěvku na jinou adresu.

Související obsah

O tom, že peníze čekají na poště ale řada lidí neví. Na vyzvednutí poštovní poukázky mají přitom jen pár dní. Některým vyprší platnost již 29. prosince. Pokud si důchodce do té doby pro peníze nepřijde, tak se vrátí ČSSZ a důchodce si o peníze bude muset znovu požádat. "Požádá-li důchodce ČSSZ o opětovnou výplatu jednorázového příspěvku, bude mu zaslán znovu," uvedl Dostálek.

Kolem rouškového panují zmatky. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz