Vesmír

Přiblížení Jupiteru a Saturnu je tady! Takhle můžete konjunkci sledovat

Přiblížení Jupiteru a Saturnu je tady! Takhle můžete konjunkci sledovat
Zdroj: NASA

Milovníci pozorování noční oblohy vyhlíží blížící se konjunkci plynných obrů Jupiter a Saturn. Podobně blízko na noční obloze byly planety před několika stovkami let. Nejblíže se k sobě dostanou v pondělí, počasí ale zřejmě podle meteorologů pozorování přát nebude. Celou událost budou moci lidé v případě špatných podmínek sledovat alespoň on-line.

Přibližování planet bylo patrné po celý prosinec, Jupiter a Saturn se právě 21. prosince budou pouhým okem jevit jako jedna "hvězda". Něco podobného se naposledy událo v roce 1623. Tehdy se ale skryly v záři Slunce.

I když se konjunkce Jupiteru a Saturnu opakují po přibližně 20 letech, obvykle se k sobě na noční obloze tak blízko nedostanou. Letos je bude na noční obloze dělit jen 6 uhlových minut, tedy přibližně jedna pětina průměru měsíčního disku.

Celý úkaz stojí za pozorování nejen v době maximálního přiblížení, zajímavé to bude i den po nejtěsnějším setkání. To už se ale od sebe budou planety vzdalovat.

Počasí ale příliš pozorování nepřeje, podle Českého hydrometeorologického ústavu má být v pondělí převážně zataženo až oblačno, hrozí tak, že se mnoho pozorovatelů nedočká.

Související obsah

Celou událost bude možné sledovat on-line v rámci projektu The Virtual Telescope. Vysílání začne 21. prosince v 16:30 našeho času. Pozorování doprovodí komentářem italský astronom Gianluca Masi. Komentář bude pravděpodobně v angličtině.

Na pozorování konjunkce v případě vyjasnění mají nadšenci jen zlomek noci. Půl hodiny po západu Slunce jsou planety nízko nad jihozápadním obzorem, už v 18:30 ale zapadají. Ideální je pohled z kopce, kde je dobrý výhled bez překážek na horizont.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz