Domácí

Česko už zná termín startu očkování. Vakcínu dostanou zatím jen někteří

Evropská léková agentura (EMA) na mimořádném jednání rozhodla o registraci vakcíny proti nemoci covid-19 od americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech. Do Česka vakcína dorazí 26. prosince, s očkováním se začne den poté 27. prosince, a to u zdravotníků a hospitalizovaných seniorů.

Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMA) posoudil nové informace o genové vakcíně společností Pfizer a BioNTech a rozhodl, že ji pustí na trh v Evropské unii.

Vědci dospěli k závěru, že je vakcína bezpečná a doporučili její schválení pro distribuci ve všech 27 zemích Evropské unie. Týká se to i České republiky.

Kdy se začne očkovat?

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že vakcína by mohla do Česka dorazit už 26. prosince večer. První dodávka bude obsahovat 9750 vakcín a očkování odstartuje 27. prosince.

Další dodávka, která bude obsahovat zhruba 19 500 vakcín, do Česka dorazí na konci prosince a bude distribuovaná do krajů. Pro širokou veřejnost bude vakcína k dispozici až v únoru.

Související obsah

Kdo dostane vakcínu?

Od 27. prosince se začnou očkovat zdravotníci pracující v kritické infrastruktuře a hospitalizovaní senioři, kteří jsou vysoce rizikovou skupinou. V lednu bude pokračovat očkování zdravotníků a seniorů, a to především v domovech důchodců. Veřejnost se bude moci nechat očkovat až v únoru, stále ale bude platit, že přednost budou mít rizikové skupiny.

Jak se veřejnost dostane k vakcíně?

V polovině ledna by měl být spuštěn systém, ve kterém se lidé budou moci na očkování přihlásit. Systém bude požadovat vyplnění osobních údajů, jako je věk a další informace, podle kterých vyhodnotí, zda se jedná o člověka patřícího do rizikové skupiny.

Podle toho zájemce o vakcínu dostane termín. Lidé v rizikové skupině budou mít nárok na dřívější termín.

Související obsah

 

Kde očkování bude probíhat?

První dodávka vakcín skončí ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích. Na konci prosince se pak vakcíny budou distribuovat do krajů. Jedná se především o krajské a fakultní nemocnice, kde jsou seznamy lidí, kteří budou v jednotlivých zařízeních naočkovaní.

V lednu proběhne dodávka do třech desítek očkovacích center. "Společnost Pfizer má v České republice nasmlouvaných 29 center, kam bude vakcínu distribuovat," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Schválení vakcíny

O schválení vakcíny bude rozhodovat ještě Evropská unie. "Je to rozhodující okamžik v našem úsilí dodávat bezpečné a účinné vakcíny Evropanům," oznámila na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Nyní budeme rychle jednat. Očekávám rozhodnutí Evropské komise do večera," dodala.

Související obsah

Jedná se o vakcínu pod názvem Comirnaty, která je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vhodná jako prevence před covidem-19 pro lidi starší 16 let.

"Za pozitivním stanoviskem EMA k vakcíně Comirnaty je i usilovná práce zaměstnanců Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podíleli se na všech jednáních a zasahovali do procesu tak, aby se k lidem dostala co nejlépe prověřená, kvalitní a bezpečná vakcína proti covid-19," okomentovala rozhodnutí agentury ředitelka SÚKL Irena Storová.

Související obsah

Jako první začala vakcínou od společností Pfizer a BioNTech očkovat Velká Británie. Po ní se přidaly Kanada, Izrael a Spojené státy americké. Nový prezident USA Joe Biden se má nechat očkovat v pondělí před objektivy televizních kamer.

Očkovat se chtějí nechat také premiér Babiš a prezident Miloš Zeman. Ministerský předseda, který v mládí přišel o slinivku, ovšem podmiňuje svou vakcinaci ještě souhlasem svého lékaře. Prezident republiky, kterého trápí cukrovka, hodlá podstoupit očkování jen v soukromí.

Související obsah

Původně měla EMA o osudu vakcíny jednat na mimořádném jednání až 29. prosince, kvůli naléhavosti očkování se termín posunul na pondělí 21. prosince. Pokud by v pondělí nerozhodla, platil by původní termín pro vyřčení závěru Výboru pro humánní léčiva (29. prosince). Přípravy na očkování jsou přitom v plném proudu nejen v Německu nebo Švýcarsku.

Evropská léková agentura ve zrychleném řízení jedná také o vakcíně americké společnosti Moderna. Rozhodnutí by mělo padnout 6. ledna. Očkování touto vakcínou schválily Spojené státy už minulý týden, začít s imunizací lidí touto, v pořadí už druhou genovou vakcínou chtějí v pondělí 21. prosince.

Česko bude mít k dispozici hned pět vakcín proti covidu-19. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz