Koronavirus

Někteří důchodci nezvládnou přijít na poštu. Jak nepřijít o ROUŠKOVNÉ

Někteří důchodci nezvládnou přijít na poštu. Jak nepřijít o ROUŠKOVNÉ
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Více starostí než radostí zatím některým důchodcům způsobuje příspěvek 5000 korun, takzvané rouškovné. Problémy mají hlavně nemocní důchodci, kteří se osobně nemohou dostavit na poštu. Peníze za ně totiž příbuzní vyzvednout mohou jen s úředně ověřenou plnou mocí.

Na redakci TN.cz se obrátili diváci, kteří mají velké problémy si vyzvednout tzv. rouškovné. Svůj příběh popsal například pan Oldřich, jehož 87letý tchán je téměř nepohyblivý.

Jeho dceři ale na poště odmítli vydat pro tatínka peníze, i když měla s sebou jeho občanský průkaz. "Musela jej dovézt na poštu, do rizikového prostředí, aby byl příspěvek vyplacen," stěžuje si pan Oldřich.


Běžné důchody přitom příbuzní vyzvednout můžou. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ale České poště neumožnila stejnou výjimku i u rouškovného.

"Aktuální opatření, vydané ČSSZ po dobu nouzového stavu pro výplatu důchodu 'na plnou moc ČSSZ', je platné pouze pro výplatu pravidelné měsíční splátky důchodu, nikoli na poštovní poukázky, tedy ne na jednorázový pětitisícový příspěvek pro důchodce," uvedl tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Pošta je tak povinna se řídit poštovními podmínkami. Peníze podle nich může vydat kromě rodičů jen tzv. zmocněnci adresáta. Ten se musí prokázat svým osobním dokladem a úředně ověřenou plnou mocí.

"Vyplácení poštovních poukázek na základě prokázání vztahu manžel/manželka, registrovaný partner/ka není podle Poštovních podmínek možné," dodal Vitík.

Související obsah
Existuje ale ještě jedna možnost, kterou radí i ČSSZ. Lidé by měli požádat konkrétní pobočku České pošty o doručení peněz přímo domů. "Předpokládáme, že takovýmto žádostem bude v rámci možností České pošty vyhověno," uvedla správa.

 
V takovém případě může podle pošty zásilku převzít i jiná osoba." V místě bydliště může peníze převzít zletilá fyzická osoba přítomná v bytě adresáta," uvedl mluvčí pošty Vitík.

Důchodci by si v příštích letech mohli polepšit. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz