Domácí

Někteří Češi uvázlí v Británii jedou domů, mnozí ale museli zůstat

Někteří Češi uvázlí v Británii jedou domů, mnozí ale museli zůstat
Zdroj: APTN

První Češi, kteří po uzavření hranic kvůli nové mutaci koronaviru uvázli ve Velké Británii, se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) stihli na Štědrý večer vrátit domů. Šlo o řidiče kamionů a studenty. Hodně z nich ale v zemi zůstalo. Čekají, až je otestují na covid-19.

Kolona především kamionů a autobusů hranicích Británie s Francií se ve čtvrtek po několikadenním čekání konečně rozjela. Jejich uzavření desetitisícům Evropanů zkomplikovalo nebo úplně zničilo Vánoce.

Směrem domů vyrazili i uvázlí Češi. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se mnozí stihli vrátit na Štědrý večer. "První kamiony a autobusy se studenty programu Erasmus jsou už ve Francii a Německu," informoval šéf resortu ve čtvrtek po poledni.

Všichni ale takové štěstí neměli a v ostrovním království musejí ještě zůstat. "Postupně se v Británii daří testovat další a další uvízlé Čechy," ubezpečil Petříček.

Související obsah

Jak ale uvedla agentura AP, kolona před vjezdem do tunelu pod Lamanšským průlivem je stále pohybuje velmi pomalu. Brzdí ji pomalé testování i následné kontroly, zda jsou všichni, kteří chtějí do Francie, opravdu negativní. 

Mutace covidu-19, která se šíří především na jihu Anglie, by neměla být nebezpečnější. Její přenos je ale rychlejší a snazší. Proto mnohé evropské státy včetně Česka reagovaly tak rychle a už o víkendu přerušily s Británií letecké spojení. Praha lety ve středu obnovila, pasažéři se ale neobejdou bez testu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o podmínkách na hranicích Británie a Francie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz