Domácí

Žádný z krajů nemá epidemické skóre pod 70. Situace je kritická

Česko v neděli 27. prosince přejde do pátého stupně protiepidemického systému PES. Nejvyššímu stupni odpovídá také naprostá většina krajů. Žádný z nich nemá skóre nižší než 70. Čtvrtému stupni odpovídá s hodnotou 71 už pouze Praha.

Chystaný lockdown se významně dotkne oslav konce roku. "Česká republika do nejvyššího stupně přejde 27. prosince. Důvod je zejména ten, že nadále progredují čísla o šíření nákazy. V případě, že by nedošlo ke změnám opatření, tak bychom se koncem roku nacházeli v situaci, kdy bychom měli 15 tisíc nově diagnostikovaných lidí denně," prohlásil ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Češi se tak musí připravit na celou řadu změn. Které to jsou, se podrobně dočtete V TOMTO ČLÁNKU.

Související obsah

Aktuální index rizika pro Česko je již několik dní na hodnotě 81. Ta odpovídá pátému stupni systému PES. Do "fialového pásma" spadá také 13 z celkem 14 krajů. K 25. prosinci odpovídá svým epidemickým skórem čtvrtému stupni pouze Praha. Tamní index rizika je na hodnotě 71.

Všechny ostatní kraje spadají do rozmezí 76 až 100, tedy nejvyššího stupně. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde skóre dosahuje hodnoty 89. Hned za ním je Jihomoravský kraj (86) a Královéhradecký kraj (85).

Související obsah

Jihočeský a Středočeský kraj a Vysočina mají shodné epidemické skóre 81, v Libereckém a Zlínském kraji dosahuje 80. Ostatní kraje se pohybují na nejspodnější hranici pátého stupně systému PES. Rizikový index 76 má Karlovarský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský i Ústecký kraj.

Ještě počátkem týdne přitom do čtvrtého epidemického stupně spadaly tři kraje – spolu s Prahou také Jihomoravský a Jihočeský kraj.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci o vyhlášení lockdownu od 27. prosince:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz