Zahraničí

Kamioňáci v Británii stále čekají v kolonách. Hygiena je otřesná, stěžují si

Na jihu Velké Británie stále zůstává v kolonách uvězněno na dva tisíce řidičů kamionů. Sice už mohli opustit letiště, kde čekali na test, k přístavu Dover se ale ještě nedostali. Mezi nimi je stále i několik českých řidičů. Bez odpovídajících hygienických podmínek a jídla už přečkali několik dní.

Kolona ve dvou řadách, kde není vidět ani její začátek, ani konec. To je pohled, který má před očima stále několik českých řidičů kamionů. Zdeněk Hodek s kolegou jsou na cestě domů už tři dny a z místa se pohnuli asi o 700 metrů. Naději strávit svátky s rodinou už ztratili.


"Splnili jsme podmínky k tomu, abychom měli negativní test. Policisté se na nás vykašlali. Tři dny bez hygieny. Kdyby tady nebyli dobrovolníci, tak jsme bez jídla,“ popsal situaci řidič Zdeněk Hodek.

Související obsah


"Angličtí policisté jsou arogantní, lžou a nepomůžou. Nemají žádné informace, které by nám sdělili,“ zlobí se druhý řidič Michal Hlous.


Oba Češi dorazili do Doveru už s negativním testem. Ten ale Britové odmítli uznat s tím, že údajně bude problém na francouzské straně. Jako chaos popisuje situaci i další český řidič Marcel Benčič. Do Doveru dorazil v pondělí a od té doby čekal na test. Ten mu udělali nakonec až v noci na pátek.


"Osmatřicet hodin jsme byli na nohou prakticky v kuse. Auto nám sice spalo, ale my jsme spát nemohli. Všichni byli nervózní, pořád tam něco houkalo,“ doplnil Benčič.


Na parkovišti s tisíci kamiony byly podle českého řidiče naprosto nevyhovující hygienické podmínky. Sám prý raději vůbec nejedl, aby nemusel na záchod. Těch tam totiž pro tisíce lidí bylo jen pár desítek.

Související obsah


Pak už měl Marcel Benčič štěstí. Negativní test mu otevřel cestu a mohl se vydat směrem k přístavu. Podle Britů měly z deseti tisíc šoférů jen dvě desítky pozitivní test. I když se ale řidiči s kamiony dostali do přístavu, vyhráno neměli. Britové totiž do lodí s kapacitou až 150 kamionů pustili jen asi třetinu vozidel.


Francii, Belgii i Německo ale český řidič projel bez kontrol. Teď už se nemůže dočkat svých nejbližších. "Volal jsem manželce, ať udělá salát a řízky. A ona řekla, že nebude nic dělat, protože moje dětičky beze mě nechtějí prožít Štědrý den a počkají až přijedu domů. Tak pak si uděláme Vánoce,“ těší se Benčič.


I když měl zkušený kamioňák nakonec štěstí a soucítí s kolegy, kteří stále čekají v koloně - má po šílené zkušenosti jasno - do Británie ho prý už nikdo nedostane.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz