Zahraničí

Nakažení slovenští poslanci musí do práce. Je třeba, aby hlasovali

Nakažení slovenští poslanci musí do práce. Je třeba, aby hlasovali
Zdroj: Profimedia

Přestože mají pozitivní testy na covid-19, mohou slovenští poslanci přijít do práce. Rozhodl o tom tamní hlavní hygienik. Jejich hlasy jsou totiž rozhodující v hlasování o prodloužení nouzového stavu, o kterém se má rozhodnout v pondělí.

Během pondělka měl slovenský parlament rozhodnout kromě prodloužení nouzového stavu také o novele zákona o Ústavním soudu. Schůze se podle informací webu tvnoviny.sk měla konat ve 14 hodin. Problém však spočívá v tom, že řadu tamních poslanců vyřadil z provozu koronavirus a skončili v karanténě.

Slovenský hlavní hygienik Ján Mikas se rozhodl na poslední chvíli změnit vyhlášku a povolil tak do Národní rady vstup i těm poslancům, kteří mají pozitivní testy na covid. Jejich hlasy jsou totiž důležité pro schválení prodloužení nouzového stavu. Ten na Slovensku zatím platí do 29. prosince.

Související obsah

Aby mohli poslanci navzdory nákaze hlasovat, musí splnit několik podmínek. Nesmí vykazovat příznaky onemocnění, jsou pro ně povinné respirátory FFP2 bez výdechového ventilu, rukavice a důkladná dezinfekce.

Díky výjimce poslanci spadají do skupiny osob, jejichž pracovní výkon je nezbytný při řešení mimořádných úloh. Aby nedošlo k nákaze dalších členů tamního parlamentu, bude pro nakažené poslance vyhrazená místnost, kde mohou hlasovat.

Související obsah

Hlasování o novelách zákona na Slovensku posouvali už dvakrát, mimo jiné právě z důvodu karantény poslanců. Tamní opozice s prodloužením nouzového stavu a změnou ústavního zákona nesouhlasí. Jde podle ní o snahu vlády co nejdéle omezovat práva lidí.

"Vládní koalice k tomuto nedemokratickému a nedůstojnému cirkusu, který chce předvést několikaminutovým tichým hlasováním, opoziční poslance nepotřebuje. Proto Smer-SD doporučuje svým poslancům, aby využili institut politické obstrukce a schůze se nezúčastnili," sdělil tvnovinám postoj opoziční strany její mluvčí Ján Mažgút.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz