Domácí

Záchranářům se ježí vlasy hrůzou. Led je tenký, houfy lidí přesto vyrazily bruslit

Poslední dva dny sice silněji mrzlo, ale led na velkých vodních plochách je podle odborníků stále nebezpečný. Záchranáři proto před vstupem na zamrzlé rybníky, jezera nebo řeky důrazně varují. Podle nich lidé hazardují se svými životy, například i na přehradě Lipno.

Přestože led na Lipně měří na některých místech jen několik málo centimetrů, mnoho bruslařů se vydávalo i daleko od břehu. Na přehradu se v sobotu vydaly desítky lidí, ne všude je to ale úplně bezpečné.

Například část jezera v Černé v Pošumaví připomínala veřejné kluziště. O pár metrů dál přitom záchranáři nacvičovali pomoc člověku, který propadl ledem. Z množství bruslařů, kteří se vydali na plochu, radost rozhodně neměli.

"Tady u nás v obci, kde je propust mezi malým a velkým Lipnem, kde ta voda proudí, tak to opravdu bezpečné není. Sami to poznáte na Lipně, kde voda vytéká na led a jsou tam praskliny," říká zástupce ředitele českokrumlovských policistů Tomáš Thon.

Související obsah

O několik kilometrů dál, ve Frymburku, je led jen čtyři centimetry silný. Na některých místech leží velmi slabá krusta, která se pod nohama láme, přesto někteří lidé i tady led zkouší.

"Lipenské jezero nám zamrzlo teprve v pátek, na některých místech to nezamrzlo vůbec. Vstup na led v tuto chvíli je hazard se životem," varuje správce frymburské bruslařské dráhy Antonín Labaj.

V obležení byly také obecní rybníky. Pokud prý nebudou teploty stoupat, bezpečné tloušťky ledu by se bruslaři mohli dočkat už za 14 dní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz