Domácí

Tichý protest proti opatřením. V Praze hořely tisíce svíček za živnostníky

V Praze v neděli protestovaly tisíce lidí na podporu podnikatelů a živnostníků, kteří jsou postiženi vládními opatřeními. Cílem demonstrace bylo ukázat, že současné restrikce poškozují mnohem více podniků, než si vláda myslí.

Přes tisíc půllitrů a jiných skleniček se svíčkami se v neděli objevilo v centru hlavního města. Lidé tímto tichým protestem vyjadřovali nespokojenost s uzavřením restaurací, obchodů a dalších podniků.

"My jsme pro to v dnešní době otevřít českou ekonomiku, pomoci krachujícím firmám, které bohužel nedosáhnou na některé programy, změnit úplně dotační program," vysvětlil organizátor protestu Jiří Janeček.

"Udělali jsme maximum pro živnostníky a myslím, že už v minulém roce jsme rozhodli o kompenzacích 10 miliard. Budeme v pondělí rozhodovat o dalších kompenzacích v rámci těch opatření," brání se premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

Krátce po třetí hodině odpoledne první protestující zapálili svíčky před úřadem vlády. K více než kilometrové cestě naděje, jak organizátoři akci pojmenovali, se lidé mohli připojit až do večera.

Bylo možné jít od úřadu vlády nebo ze Staroměstského náměstí. Uprostřed se trasy setkaly. Na cestě naděje byly také tři petiční místa. "Tam lidé mohli podepsat petici proti vládním nařízením, která chce srovnat pravidla pro celý podnikatelský sektor," říká další z organizátorů Jakub Olbert.

Související obsah

Už zhruba po půl hodině došlo ke spojení řetězů na Mánesově mostě. "To je opravdu neuvěřitelné. Evidentně lidi vnímají, že je to obrovský problém a doufám, že to vláda pochopí," tvrdí Janeček.

Zavřené provozovny přišly podpořit i některé známé osobnosti. "Opatření, která je zasáhla, nejsou logická, nedávají smysl a hlavně působí neuvěřitelně devastačně, a to jak na psychiku, tak na ekonomiku," prohlásil zpěvák Daniel Landa.

Rakev, do které lidé zatloukali hřebíky, se v neděli objevila také před domem premiéra.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz