Domácí

Kraje chystají vlastní očkovací plány. Premiér Babiš na ně prý zapomíná

Kraje připravují vlastní strategii očkování. Plán, který před Vánocemi představilo ministerstvo zdravotnictví, prý zatím vzbuzuje spíše otázky než odpovědi. Hejtmani také vyčítají premiéru Andreji Babišovi (ANO), který dohlíží na očkování, že zásadní informace sděluje do médií dřív než jim samotným. Část jich čeká na to, co vzejde z úterní schůzky s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Kdy, kde a koho očkovat – některé kraje berou plánování do vlastních rukou. Podle nich představená strategie ministerstva zdravotnictví nezodpovídá zásadní otázky. Jako první svou očkovací strategii představil Jihočeský kraj, který ji i nabídl státu k využití. Vlastní očkovací strategii ale chystají i další kraje.

"Tahle naše akce je spíše upozornění na to, abychom se nenechali uchlácholit větami "vakcinační strategie je a všechno se zvládne", protože se bude opravdu rozhodovat v následujících měsících, o kterých jsme mluvili, a pokud na ně nebudeme připraveni, tak bude problém ty vakcíny vlastně zpracovat," tvrdí hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Související obsah

Reportéři TV Nova provedli anketu i v dalších krajích. Z jejích výsledků vyplynulo, že vlastní očkovací strategii připravuje také Středočeský, Moravskoslezský nebo Královéhradecký kraj a zřejmě i Ústecký. Jiné regiony - třeba Olomoucký nebo Zlínský - vyčkávají, co vzejde z úterního jednání s ministrem Blatným a premiérem Babišem.

Na úterní jednání čeká s vyjádřením také hejtmanka Plzeňského kraje. Úterní setkání s ministrem a premiérem iniciovali sami hejtmané. Nelíbilo se jim, že se zásadní informace, jako je třeba termín spuštění rezervačního systému, dozvídají až z médií.

Související obsah

"Mě fascinuje a překvapuje, že taková vyjádření probíhají přes média, když v tuto chvíli není vůbec jasná organizace očkování mimo těch asi 17 očkovacích center," vyjádřil se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Stále čekáme na jednotnou strategii v rámci České republiky, kterou jsme zatím neobdrželi ze strany státu, a mluvíme o tom i v rámci Asociace krajů, že by měla taková strategie být, proto se zatím každý kraj připravuje docela individuálně," vysvětlil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN).

Související obsah

"Do médií se pouštěly další informace, které my jsme ještě neměli, dostaneme je předpokládám v úterý. Já jsem v pondělí mluvil s ministrem Blatným, který mi to vysvětlil, a za mě uspokojivě," řekl Jan Grolich (KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje.

Hlavní město podniká kroky také samostatně. Klienty a pracovníky v domovech pro seniory chce proočkovat ještě před spuštěním rezervačního systému. Ten v úterý představí ministerstvo zdravotnictví. Hejtmani se většinou shodují, že by měl být stejný pro všechny kraje.

Související obsah

"Kromě toho ještě budujeme mobilní očkovací týmy tak, abychom mohli pomoci těm domovům pro seniory. Eventuálně chceme přes ty týmy očkovat pracovníky ve školství," popsal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Postup vlády dlouhodobě kritizuje také opozice. Podle ní kabinet přípravu tak velké logistické akce zaspal.

kvo, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz