Domácí

Hamáček: Lidé to musí ještě vydržet. Když selžeme, zdravotnictví zkolabuje

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středečních Televizních novinách promluvil o stoupajících počtech nakažených a dalších plánovaných krocích vlády v boji s epidemií. Dle jeho slov je zdravotnický systém na pokraji kolapsu a aby se nezhroutil, je potřeba zodpovědnost ze strany občanů.

Ministr Hamáček dle svého vyjádření pro Televizní noviny počítá s tím, že "v následujících dnech se ještě projeví zkušenosti ze Silvestra a pak by měla zabrat zpřísněná opatření". Křivka určující počet nakažených by pak konečně měla začít klesat.

"Z mého pohledu to bude na hraně. Už na podzim jsme byli na pokraji vyčerpání kapacit, ta čísla jsou teď horší. Budeme blízko hraničnímu bodu, kdy zdravotnictví půjde na hranu. Je to něco, co mě vůbec netěší, ale bohužel je to realita," řekl šéf krizového štábu.

Podle Hamáčka budou rozhodující počty nakažených zejména v druhé polovině příštího týdne. Obrovské nárůsty mohou dle jeho slov způsobit komplikace v nemocnicích, a dokonce i ztráty na životech.

Související obsah

"Na ten virus funguje jen jedno, a to je maximální omezení kontaktu mezi lidmi do doby, než se populace proočkuje. To, co zafungovalo na jaře a do jisté míry na podzim, bude muset zafungovat znovu," míní ministr vnitra.

Vláda podle něj musí přijmout taková opatření, která omezí kontakt mezi lidmi. Češi to na oplátku budou muset akceptovat. "Už to trvá dlouho, na jednu stranu jim rozumím, na druhou to jinak nejde a pokud nechceme systém dotlačit ke kolapsu, tak ta nařízení dodržovat musíme. Musíme vydržet ještě několik měsíců, než se populace proočkuje," uzavřel Hamáček.

Související obsah

S tím, že očkování má v boji s covidem rozhodující úlohu, souhlasí také člen opozičního expertního týmu a poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný.

"Je potřeba se soustředit na preventivní opatření, apelovat na občany, aby se chovali zodpovědně. Je třeba masivně očkovat, ale také spolupracovat s hejtmany a kraji, protože nejlépe znají situaci v regionech a kapacity nemocnic," řekl Výborný v rozhovoru pro Televizní noviny.

Související obsah

Zásadní je podle něj také budování očkovacích center a obstarání dostatečných personálních kapacit, aby měl vakcíny vůbec kdo aplikovat. Připomněl také, že vakcínu proti covidu je třeba podávat dvakrát a měla by tak být jasně dané dny, kdy bude již naočkovaným podána druhá dávka. Tu by měli dostat zhruba za 21 dní.

Vláda by podle Výborného měla zřídit centrální registr, kam by se všichni zájemci o pomoc s očkováním proti covidu mohli přihlásit. Aktuální strategie vlády podle něj není realistická – vázne komunikace s lékaři i nezdravotníky a do budoucna bude podle něj potřeba i pomoc armády. "Nic jiného nás nezachrání než očkování, tak to prostě je," prohlásil.

Poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný se v Televizních novinách vyjádřil k postupu vlády proti epidemii koronaviru:

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz