Zahraničí

Trump Bidenovi úřad osobně nepředá. Na inauguraci nejdu, vzkázal

Trump Bidenovi úřad osobně nepředá. Na inauguraci nejdu, vzkázal
Zdroj:

Půjde končící americký prezident Donald Trump na inauguraci svého rivala Joea Bidena, nebo ne? Na otázku zná svět konečně odpověď - Trump Bidenovi moc osobně nepředá.

"Pro všechny, kteří se mě na to ptali - nepůjdu 20. ledna na inauguraci," napsal Donald Trump v pátek odpoledne na svém twitteru, jméno svého soka přitom vůbec nezmínil.

Jindy je přitom běžné, že se končící a nastupující prezident osobně setkají a podají si ruce. 

Trumpovo prohlášení, že se slavnostního aktu za 12 dní nezúčastní, přišlo jen pár hodin poté, co končící šéf Bílého domu v krátkém videu odsoudil násilí, které provázelo středeční útok jeho příznivců na Kapitol, sídlo Kongresu. Zákonodárci v té době oficiálně potvrzovali vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.

"Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna. Moje pozornost se teď upíná k tomu, aby předání moci proběhlo hladce a pokojně," řekl Trump, který zároveň vyzval ke zklidnění zjitřených emocí a ke sjednocení rozhádaných Američanů.

Související obsah

Bezprostředně po vypuknutí násilných nepokojů ve Washingtonu ovšem Trump mluvil jinak - svým stoupencům, kteří v té době okupovali a demolovali sídlo amerického Kongresu, vzkázal, že "rozumí jejich bolesti, že je miluje a že volby byly plné podvodů." Zároveň je vyzval, aby šli domů.

Mezi americkými politiky po událostech v Kapitolu sílí hlasy volající po tom, aby byl Trump zbaven prezidentských pravomocí ještě předtím, než mu skončí mandát. Postupně se od něj také odvracejí někteří poradci a ministři.

Americké protesty mají pátou oběť. Zemřel policista, který bránil Kapitol:

Připomeňte si část Trumpova středečního vyjádření: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz