Zahraničí

Trump Bidenovi úřad osobně nepředá. Na inauguraci nejdu, vzkázal

Trump Bidenovi úřad osobně nepředá. Na inauguraci nejdu, vzkázal

Půjde končící americký prezident Donald Trump na inauguraci svého rivala Joea Bidena, nebo ne? Na otázku zná svět konečně odpověď - Trump Bidenovi moc osobně nepředá.

"Pro všechny, kteří se mě na to ptali - nepůjdu 20. ledna na inauguraci," napsal Donald Trump v pátek odpoledne na svém twitteru, jméno svého soka přitom vůbec nezmínil.

Jindy je přitom běžné, že se končící a nastupující prezident osobně setkají a podají si ruce. 

Trumpovo prohlášení, že se slavnostního aktu za 12 dní nezúčastní, přišlo jen pár hodin poté, co končící šéf Bílého domu v krátkém videu odsoudil násilí, které provázelo středeční útok jeho příznivců na Kapitol, sídlo Kongresu. Zákonodárci v té době oficiálně potvrzovali vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.

"Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna. Moje pozornost se teď upíná k tomu, aby předání moci proběhlo hladce a pokojně," řekl Trump, který zároveň vyzval ke zklidnění zjitřených emocí a ke sjednocení rozhádaných Američanů.

Související obsah

Bezprostředně po vypuknutí násilných nepokojů ve Washingtonu ovšem Trump mluvil jinak - svým stoupencům, kteří v té době okupovali a demolovali sídlo amerického Kongresu, vzkázal, že "rozumí jejich bolesti, že je miluje a že volby byly plné podvodů." Zároveň je vyzval, aby šli domů.

Mezi americkými politiky po událostech v Kapitolu sílí hlasy volající po tom, aby byl Trump zbaven prezidentských pravomocí ještě předtím, než mu skončí mandát. Postupně se od něj také odvracejí někteří poradci a ministři.

Americké protesty mají pátou oběť. Zemřel policista, který bránil Kapitol:

Připomeňte si část Trumpova středečního vyjádření: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz