Domácí

Zima jako v ruském filmu. Na Česko udeří mrazy, jaké tu nebyly už léta!

V Česku se prudce ochladilo. Na některých místech po ránu teploty klesly i pod mínus deset stupňů Celsia. V dalších dnech nás ale čekají ještě větší mrazy. Na konci týdne by mohly teploty klesat dokonce až k mínus dvaceti stupňům.

Mrzne, až praští. Kdo vyráží ven, musí se pořádně obléct. Nedělní minimální ranní teplota na Lysé Hoře byla podle meteorologa Petra Dvořáka -11 °C. A bude hůř. Hlavně na konci týdne nás čekají mrazy, jaké tu roky nebyly.

"Někde v nížinách může teplota klesnout i k -20 stupňům Celsia. To jsme tady neměli aspoň devět let," připustil meteorolog. Připravit se na to musí všichni. Hlavně ti, kteří pracují venku. Jako třeba ti, co uklízí ulice. Jde o zdraví.

"Budeme muset zavést častější přestávky pro naše zaměstnance na vytápěných šatnách a zajistíme také dodávky teplých nápojů," plánuje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Související obsah

"Kromě celkového podchlazení může inhalace studeného vzduchu způsobovat podráždění dýchacích cest," varuje ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Zvláštní péči bychom měli věnovat i domácím mazlíčkům a pořídit jim například zimní obleček.

Postarat bychom se měli také o své plechové miláčky. "Musí mít v pořádku akumulátor, tam musí být správná kapacita. Musí být náplně na bod -35, chladicí kapalina, ostřikovače," vysvětlil Lukáš Berka, automechanik z Jihlavy.

Související obsah

Problémy se dají očekávat i v dopravě, a to na silnicích i železnici. Mohou zamrzat vodovodní řady a podle meteorologa Dvořáka budou mít jistě velké problémy také bezdomovci.

Mráz ale nemusí způsobovat vždy jen komplikace. Krásny obří ledový rampouch vykouzlil v Lovětíně na Jihlavsku. Z nepoužívané zemědělské trubky tam stříká voda na okolní stromy a vytváří opravdovou ledovou krásu.

Obří ledová skulptura je v tuto chvíli vysoká čtyři metry. Silné mrazy by se u nás mohly udržet až do konce ledna.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz