Počasí

Česko bičuje sníh a mráz. Na silnicích hrozí náledí a sněhové jazyky

V Česku začíná přituhovat. Prakticky v celé zemi už teploty spadly pod nulu a začalo mrznout, na mnoha místech navíc stále sněží. Silnice jsou proto místy zledovatělé a leží na nich vrstva bílé pokrývky. Podle meteorologů bude nejhorší situace ve středu ráno.

Vydatný sníh, námraza a silný vítr znamenají pro dopravu nepříjemné komplikace. "V následujících hodinách bude přituhovat a vytvářet se náledí a zmrzky. V nočních hodinách by navíc mělo ještě nasněžit, což by neměli podceňovat řidiči, protože pod sněhem bude ukryté náledí,“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Nejhorší situace bude podle Honsové ve středu ráno. "Stále fouká čerstvý vítr, proto se budou vytvářet také sněhové jazyky,“ doplnila.

Během úterního odpoledne se dálnicích D5 a D1 odehrály dvě hromadné nehody. Obě se obešly bez zranění, silnice ale dočasně zablokovaly. S problémy se potýkala i pražská či brněnská hromadná doprava.

Sněhové podmínky

Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků leží podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už 60 cm sněhu. na Šumavě a v Jizerkách okolo 40 cm a v Krušných horách 30 cm. V Beskydech a na Vysočině o něco méně.

Konkrétně na Lysé hoře leží 52 cm, na Pančavské louce 45 cm a na Zadním Plechu na mýtině 46 cm. "Na hřebenech suchý až prachový sníh. Silná námraza," uvádí ČHMÚ.

Související obsah

Chumelí se i u vás? Pošlete nám fotografie nebo videa na náš e-mail zpravy@nova.cz.

Výška sněhové pokrývky ale na těchto číslech rozhodně neskončí. Vydatné srážky budou pokračovat i v příštích dnech. Podle sněhových map, které naleznete v galerii na konci článku, nás nejvíc srážek čeká v úterý. Sněžit bude na většině území, nejintenzivněji na severu.

 

I ve středu budou srážky na většině území, ve čtvrtek jich pak výrazně ubyde. V pátek už bude chumelit převážně jen v horských oblastech.

"V úterý může připadnout i kolem 15 cm nového sněhu," předpovídá ČHMÚ. Vzhledem k teplotám nad nulou ale místy může sněžení přejít do deště se sněhem, hrozí proto náledí, před kterým ČHMÚ vydal výstrahu.

Ta platí i před sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 65 km/h.

Celé znění výstrahy naleznete ZDE.

Kvůli předpovědi silničáři v Libereckém kraji preventivně uzavřeli některé úseky. Od páté hodiny ranní až do odvolání nákladní auta nesmí projet úsekem silnice I/10 mezi Tanvaldem a Harrachovem na Jablonecku a na hraniční přechod s Polskem. V Praze mají kvůli sněhu zpoždění autobusy, dvě příměstské linky dokonce do odvolání úplně zrušili. 

"Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem," uvedla společnost Silnice LK na sociálních sítích.

I přes nepříznivé počasí je ale většina silnic sjízdná, ovšem se zvýšenou opatrností.

Související obsah

Sněžit bude i v dalších dnech. Na horách do konce týdne mohou přibýt až desítky centimetrů. "Z dnešního pohledu nebude vůbec žádné překvapení, když na návětří hor připadne do neděle 30 až 50 cm prachového sněhu. Sněhové podmínky se výrazně vylepší ve všech polohách," informoval ČHMÚ v úterý ráno.

Komplikace kvůli počasí hrozí po celé republice i v dalších dnech. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz