Koronavirus

Objednání na očkování má 8 kroků! Kromě internetu je potřeba i mobil

V pátek 15. ledna v 8:00 se pro vybrané občany spustí centrální rezervační systém na očkování. Celý systém má osm kroků a je rozdělen na dvě části. Lidé budou kromě internetu k objednání potřebovat i telefon.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek dopoledne ukázali veřejnosti centrální rezervační systém na očkování, který bude spuštěn v pátek v 8:00.

Registrovat se lidé budou moci přes webové stránky crs.uzis.cz. Pro potvrzení registrace budou potřebovat mobilní telefon, na který jim přijde sms zprávou kód. Celý proces registrace a rezervace bude mít osm kroků. 

Podívejte se na 8 kroků pro úspěšné zapsání do očkovacího registru:

Zájemce nejprve na webu zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení. Poté musí vyplnit jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a název své zdravotní pojišťovny, vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

Související obsah

 

Ministr Blatný řekl, že celý proces zabere několik minut. Za seniory může registraci udělat i někdo jiný, například příbuzný či lékař. 

Systém má dvě části, registraci a rezervaci. Lidé nejprve projeví zájem o očkování tím, že se registrují. Pokud bude volný termín na očkování, tak si ho můžou zarezervovat. "Registrace a rezervace nemusí nutně proběhnout ve stejném termínu. Určitě se nestane, že všichni lidé, kteří se zaregistrují hned první den, dostanou termín, protože vakcín je omezené množství," řekl Blatný.

K objednání může veřejnost využít také telefonní linku 1221

Související obsah

Od pátku 15. ledna se na očkování můžou začít objednávat lidé nad 80 let. Nejpozději od 22. ledna se budou moci registrovat zdravotníci. "Důvodem je to, aby se někdo nepokoušel podvádět. Během víkendu bude systém provázaný s databází zdravotníků v Česku," řekl ministr. Lidí nad 80 let je zhruba 400 tisíc, celkem jde podle Blatného asi o 800 tisíc lidí. Další lidé by se mohli na očkování registrovat od 1. února.

Babiš si stěžuje na pomalé očkování

Premiér Babiš řekl, že není spokojen se současným stavem očkování. Chyba ale podle něj není na straně vlády. "Nejsem spokojený. Dostali jsme 169 tisíc a máme vykázáno 70 tisíc. To je samozřejmě špatně. Zodpovědní jsou za to ředitelé očkovacích center," řekl Babiš.

Blatný situaci uklidňoval. "Není to hon, jestli někdo naočkuje rychleji než někdo jiný. Je potřeba, aby to všichni dělali bezpečně," řekl ministr. S řediteli si promluví.

Na úvod tiskové konference promluvil premiér také o přednostním očkování úředníků ve Státním zdravotním ústavu. "Co se stalo v SZÚ je naprosto nepřijatelné. Pan ministr Blatný z toho vyvodil personální důsledek," řekl Babiš. Blatný uvedl, že ředitel SZÚ si uvědomuje závažnost situace. "K dnešnímu dni rezignoval," řekl Blatný.

Související obsah

Pouhý den před spuštěním rezervačního systému řeší stát ještě jiný problém. "Přestal fungovat ISIN. To je informační systém kam máme zadávat očkování. Nechci pořád prudit, ale den před spuštěním rezervačního sytému to není úplně ideální stav," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a vyzval ministerstvo zdravotnictví k nápravě.

Babiš popisuje rozdělení očkovacích center podle jejich velikosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz