Domácí

Stát tentokrát dlužníkům nepomůže, odklad splátek dál posuzují jen banky

Stát tentokrát dlužníkům nepomůže, odklad splátek dál posuzují jen banky
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří nezvládají splácet půjčky, i podnikatelé v uzavřených provozovnách, kteří nemají na umořování hypoték, mají smůlu. Hned tak se nedočkají, že by stát znovu plošně nařídil bankám, aby dlužníkům splátky odkládaly.

Stát tentokrát plošně nenařídí úvěrové moratorium, aby ulehčil podnikatelům v uzavřených provozovnách a lidem, kteří nemají peníze na umořování svých půjček. Zástupci bank ve čtvrtek přesvědčili ministryni Alenu Schillerovou (za ANO) a ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), že postačí, když peněžní domy budou o odkladech splátek rozhodovat samy podle situace jednotlivých žadatelů.

Jedním z argumentů představitelů České bankovní asociace (ČBA) bylo při videokonferenci s oběma zástupci vlády tvrzení, že peněžní domy vloni v listopadu a prosinci schválily odklad splátek osmi z deseti žadatelů. Množství žádajících podnikatelů se přitom pohybuje v řádech stovek, fyzické osoby představují tisíce zájemců o prodlevu ve splácení půjček.

Jednání s bankéři o moratoriu ale nebylo poslední. "V tomto složení se budeme scházet pravidelně. Pokud by se okolnosti významně změnily, budeme jednat o obnovení úvěrového moratoria, které se na jaře velmi osvědčilo a pomohlo tisícům českých firem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Úvěrové moratorium vloni trvalo až do konce října, tedy zhruba šest měsíců.

Také ministerstvo financí slibuje, že bude situaci dál sledovat, aby případně zakročilo. "Budu komunikovat s bankami, ale i s neziskovkami a nebankovým sektorem. Naším společným úkolem je ochránit občany před dluhovou pastí,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Související obsah

Dlužníci, kterým by banka žádost o odklad splátek zamítla, nemusí hned věšet hlavy. "Mohou se obracet na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, zřízenou bankami, která v minulosti pomohla už statisícům dlužníků,“ konstatoval Tomáš Salomon, prezident ČBA.
 

Podívejte se na reportáž TV NOVA o samoživitelce, které banka odmítla odložit splátky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz