Koronavirus

Maláčová brzdí nadšení, rouškovné chce řešit až za několik měsíců!

Pokud si to situace vyžádá, navrhnu další rouškovné pro seniory. Tak mluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ještě v pondělí, den nato už ale nenápadně zatahuje ruční brzdu. Máme 19. ledna a jsme uprostřed zdravotní krize, diskuse o rouškovném přijde na řadu v létě, řekla Maláčová v Televizních novinách.

Pět tisíc korun k důchodu rozeslala vláda seniorům loni v prosinci. Ministryně práce Jana Maláčová v pondělí předeslala, že další rouškovné by mohli dostat i letos. Konkrétnější představu ale zatím nemá.

"Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů," řekla Maláčová v úterý televizi Nova.

Podle šéfky resortů práce bylo rouškovné "strašně správný krok", který všem pomohl. Na jeho pokračování teď ale není prostor. "Můžeme o tom debatovat. V tuto chvíli je ale důležité, abychom pomáhali těm, kteří potřebují akutní pomoc a podporu státu. To se týká zejména těch, kterým hrozí propouštění, dokončujeme kurzarbeit. Chceme pomoct také pracujícím rodinám s dětmi, které v posledních měsících přišly o příjmy kvůli koronakrizi.

Související obsah

Poslankyně Olga Richterová (Piráti) z výboru pro sociální politiku si myslí, že Maláčová debatou o rouškovném odvádí pozornost od jiných, palčivějších problémů. Řekla to rovněž v Televizních novinách.

"Řada seniorů na tom vůbec není finančně dobře a spoustě lidí by to pomohlo. Nicméně máme toho 19. ledna, jak říká paní ministryně, jsme uprostřed zdravotní krize a vláda selhává například v otázce vakcinace právě těch nejstarších," prohlásila Richterová.


"Ve Sněmovně projednáváme také úpravu exekucí, kterou vláda stále blokuje. Problémů k řešení je víc než dost a vypadá to jako odvádění pozornosti od nich, když paní ministryně vystřelila tento návrh a teď ani neříká konkrétní čísla," doplnila pirátská poslankyně.

Související obsah

Pokud se druhé rouškovné vůbec podaří prosadit, stane se tak podle Maláčové nejdřív za několik měsíců.

"Já jsem ministryně práce a sociálních věcí. Naše země a celý svět se nachází uprostřed zdravotní i finanční krize. Naše vláda pomáhala všem, kteří si pomoc zasloužili. A budeme to dále dělat. Důležité je teď akutně odvrátit ta největší rizika, zejména jde o kurzarbeit, budeme o tom jednat. Za několik měsíců, pokud se podaří celou krizi vyřešit, pomůžeme i důchodcům," uzavřela Maláčová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz