Domácí

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu! Potrvá až do 14. února

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu! Potrvá až do 14. února
Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna na čtvrtečním jednání schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února. Ten měl původně skončit už v pátek 22. ledna. Sněmovna s návrhem souhlasila podle návrhu KSČM.

Poslanecká sněmovna po celodenním jednání schválila ve čtvrtek večer prodloužení nouzového stavu. Sněmovna s návrhem souhlasila podle návrhu poslaneckého klubu KSČM. Vláda původně žádala o prodloužení do 21. února.

Jednání Poslanecké sněmovny bylo po půl páté odpoledne přerušeno. Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo ve fyzickou potyčku mezi ostatními poslanci. Volný byl následně z jednací síně vyloučen.

"Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu hlavně z důvodu dosáhnout zásadního obratu v boji s koronavirovou epidemií. To se nám nemůže povést bez protiepidemických opatření. Musíme dělat plošná opatření, a to bez stavu nouze nemůžeme," vyjádřil se k návrhu předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Podle předsedy Trikolóry Václava Klause mladšího by vláda namísto zákazů a plošných opatření měla lidem umožnit se zapojit do boje proti pandemii a pomáhat, ne je neustále zavírat doma.

Zdůraznil také důležitost očkování a připomněl, že Česko má akutní nedostatek vakcíny. Spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem prý apelovali na Evropskou komisi a Evropskou lékovou agenturu (EMA), aby schválila vakcínu od společnosti AstraZeneca.

  

Související obsah

  

Babiš se vyjádřil i k možné distribuci ruské a čínské vakcíny do Evropy. "Pokud chce Rusko nebo Čína dodávat vakcínu do Evropy, má možnost požádat EMU o schválení. Není tu žádný politický přístup, pokud budou vakcíny v pořádku, Evropa s tím nemá problém. V únoru by navíc měla být zprovozněna výroba evropské vakcíny, abychom nemuseli být závislí na mimoevropských dodavatelích," řekl premiér.

  

"Stav epidemie v ČR je stále rizikový. Nákaza významně zasáhla rizikové skupiny. Umírá přes 150 lidí denně. Bez nouzového stavu nelze efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření, zejména ta k omezení mobility obyvatel. Právě ta jsou přitom naprosto klíčová," řekl ve Sněmovně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že "pokud vláda chce, aby opozice nesla spoluzodpovědnost, musí jí umožnit být také součástí řešení". Zatím se dle jejích slov jen řeční do kamer. Opozice dle Pekarové Adamové opakovaně předkládala návrhy a účinná řešení, která vláda ignorovala nebo využila až s odstupem času.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) podotkl, že očekával, že "vláda předloží sérii opatření, která je třeba učinit, a že budou i legislativně-technického charakteru a ne, že budeme poslouchat, že legislativa není v pořádku a že by to s tím chtělo něco udělat". Podotkl také, že je důležité se soustředit na situaci přímo v Česku s tím, že řadu Čechů vůbec nezajímá, jak jsou na tom například Němci.

Úřad vlády oblíčila troubící auta protestující proti opatřením:

Zásadní je dle Ondráčka také nechat podnikatele dělat jejich práci. Jednou z podmínek podpoření nouzového stavu ze strany komunistů je návrat do škol žáků prvních ročníků. Omezení pohybu osob dle Ondráčka není řešením. "Totální uzavření všeho je nesmysl – doposud nebyla předložena jasná fakta, kde dochází k největšímu šíření nákazy," prohlásil ve Sněmovně.

Podle ministra Blatného návrat do škol záleží na epidemiologické situaci a pokud to bude možné, v únoru se první ročníky prý do škol vrátí.

Související obsah

Šéf ODS Petr Fiala poznamenal, že by vláda měla být schopná s hejtmany či hygieniky jednat i bez nouzového stavu. Jeho prodloužení odmítá. Lidé si dle jeho slov zaslouží spravedlivý, přehledný a férový systém podpory a vyzývá k přijetí odškodňovacího zákona. Ten dle Fialy dá lidem jistotu, srozumitelnost a důvěru ve stát.

  

"Pojďme obnovit Antivirus C – malé firmy potřebují, aby měly finanční prostředky. Nechme jim je, odpusťme sociální odvody z mezd zaměstnanců alespoň z prvního čtvrtletí letošnímu roku. Stejně tak fungovalo prominutí sociálních odvodů pro OSVČ," vyzývá lídr občanských demokratů.

Související obsah

Šéf lidovců Marian Jurečka upozornil, že každý den lockdownu stojí zemi zhruba 1,5 miliardy, což je částka, kterou budeme muset zaplatit všichni. Aktuální situace dle jeho slov vyvíjí tlak na zaměstnance i firmy a lidé nemají možnost jakkoli ekonomicky i jinak žít.

KDU-ČSL navrhuje zvýšení kompenzací na 20 tisíc. Loni to bylo 15, ale neodvádělo se z nich sociální a zdravotní. Letos je to zase 15, ale sociální a zdravotní se z nich odvádí, takže lidé dostanou zhruba 10 tisíc. Lidovci apelují také na prominutí odvodů.

Europoslanci budou jednat o zavedení očkovacích pasů:

Lídr komunistů Vojtěch Filip prosazuje, aby Česko bylo v distribuci vakcíny soběstačné. Není dle jeho slov čas čekat a ČR by měla umět nejen nakupovat, ale i vyrábět.

"Nejistota se stává jakousi novou normou, my si na to nechceme zvyknout, ale je to tak. Ty generace, jak tu sedíme, tomu nikdy nemusely čelit. Neumíme a nebudeme umět poručit větru dešti ani přírodním procesům typu virových nákaz a pandemie," řekl ministr Blatný.

Související obsah

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka je situace v Česku oproti ostatním státům zoufalá. "ČR se pohybuje v sedmidenním průměru kolem 700 případů na 100 obyvatel, na Slovensku je to 350 případů na 100 tisíc obyvatel. V počtech úmrtí je na tom ČR podobně jako Slovensko, ale třikrát hůř než v Rakousku a dvakrát víc než v Polsku, o třetinu víc lidí umírá než v Německu," popsal. Pokud prý uvidí dobrou vůli, Piráti prodloužení nouzového stavu podpoří.

Poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) připomněla, že pro lidi není přirozené žít tak dlouho v extrémních omezeních a aby bylo možné snášet podobná restrikce i dál, je třeba najít rovnováhu mezi možnostmi práce a trávení volného času.

  

Související obsah

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) už dříve přišel na jednání Sněmovny bez roušky. Poděkoval zdravotníkům i vědcům, kteří dodávají "často potlačované informace". "Spousta lidí si myslí, že vláda plní nějaké nadnárodní zadání," prohlásil a ono zadání označil za "velký reset". Při svém vystoupení pustil několik záznamů, které částečně zpochybňovaly testování na covid, očkování i aktuální situaci.

"Jediným způsobem, jak se dá zvládnout tato situace a jak jde zachránit ekonomiku, je systém dobrovolné sebeizolace namísto lockdownů," řekl Volný. Lidé, kteří se pro dobrovolnou izolaci rozhodnou, by prý od vlády měli dostat podporu, a to ve výši 3000 korun.

Související obsah

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) o Volném prohlásil, že je idiot, když nastoupí před Sněmovnu bez roušky. "Nemáte kouska elementárního vkusu a nevezmete si roušku na svůj projev!" vynadal mu.

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml. označil lockdown za nekonečný seriál a odsoudil vládní strategii ohledně očkování i boje s pandemií. Vláda se dle jeho slov chová, jako by pandemie měla skončit za 14 dní. Podle Klause jde o dlouhodobou záležitost a tak je ke covidu třeba i přistupovat. Zkritizoval Chytrou karanténu, Semafor i PSA. Výhrady má i k očkovací strategii a nedostatku vakcín na "další vlny".  

Po přestávce vystoupil také nezařazený poslanec Marian Bojko. Ten stejně jako jeho kolega Lubomír Volný vystoupil bez roušky. Následně byl kvůli tomuto kroku napomenut.

Piráti v průběhu jednání uvedli, že jsou ochotni prodloužení stavu podpořit v případě, že se nouzový stav prodlouží pouze do 5. února. 

Související obsah

Na nouzovém stavu stojí platnost všech opatření a zákazů proti šíření nákazy. Současný stav nouze platí od 5. října. O jeho prodloužení poslanci rozhodovali už popáté. Během jarní vlny pandemie trval 66 dní.


Předseda poslaneckého klubu STAN  Jan Farský je proti prodloužení nouzového stavu. Dle jeho vyjádření vláda dělá příliš málo pro jeho ukončení:

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ve Snídani s Novou připustil, že prodloužení nouzového stavu je nutné, domnívá se ale, že by postačilo i na kratší dobu než 30 dní:

SPD je dle předsedy poslaneckého klubu Radima Fialy striktně proti prodloužení nouzového stavu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Píše se na Deník.cz