Domácí

Utajené očkování? Češi a Slováci uvádějí o vakcinaci nejmíň údajů!

Utajené očkování? Češi a Slováci uvádějí o vakcinaci nejmíň údajů!
Zdroj: Profimedia

Analýza projektu České zájmy v EU o očkování proti covidu-19 ukázala, že z dvanáctky zemí, na které se odborníci v rámci Evropy zaměřili, zveřejňují české úřady spolu s těmi slovenskými nejméně informací. Mnohem více údajů mají k dispozici třeba Němci, Poláci nebo Španělé.

"Jakým způsobem a jaká data zveřejňují vybrané členské státy ohledně pokroku očkování v zemi? Zatímco ČR má na stránkách ministerstva zdravotnictví zatím jen údaje o vykázaných očkováních, jinde svým občanům prezentují interaktivní mapky a grafy, zprávy do úrovně regionů, některé dokonce den po dni," píše se v úvodu analýzy projektu České zájmy v EU, za nímž stojí mimo jiné agentura pro výzkum veřejného mínění STEM.

Dobrou zprávou je alespoň to, že ministerstvo zdravotnictví nově začalo zveřejňovat údaje o očkovaných proti covidu po jednotlivých dnech, dosud to bylo jednou týdně. Stále však jde o jediný údaj, který zveřejňují všechny zkoumané země - analýza se zaměřila na šest evropských premiantů, kterým se vakcinace daří nejlépe, na všechny sousedy Česka a na státy Visegrádské čtyřky.

Související obsah

“Přístup k údajům o průběhu očkovací akce je důležitý jak pro zodpovědné osoby, tak pro veřejnost a média, která tak mohou v reálném čase sledovat pokrok své země. Schopnost disponovat daty, umět je vyhodnotit a následně je v dostupné formě v určité frekvenci zpřístupnit veřejnosti na jednom místě je důležitou složkou také pro komunikační kampaň ohledně očkování, zvyšuje důvěryhodnost a důvěru ve vnitřní organizaci země a celé operace," míní analytička projektu České zájmy v EU Iva Fialová.

Velké srovnání údajů, které vybrané země o očkování proti covidu-19 zveřejňují:

Analýza pracovala s daty dostupnými od 18. do 20. ledna. Ministerstvo zdravotnictví nicméně slibuje, že začne uvádět podrobnější údaje o průběhu očkování.

"Denně budou publikovány souhrnné počty očkování doplňované grafickými přehledy a od 25. 1. i první verze otevřených datových sad k této problematice. Datové sady budou postupně rozšiřovány o agregované demografické a profesní charakteristiky očkovaných, o populační statistiky proočkovanosti a podobně," slibuje resort.

Související obsah

Jiné státy ovšem mají podle analýzy podrobnější informace k dispozici už nyní. Třeba Italové se můžou proklikat až na mapky jednotlivých regionů, podobný "servis" s interaktivními prvky nabízí občanům také Litva nebou sousední Polsko.

"Občané Itálie se například dozví, jak je to s proočkovaností dle pohlaví, věku nebo regionu země. Zajímavé jsou i údaje o procentu spotřebované dodané očkovací látky dle regionů. Podobně k datům přistupuje i Španělsko, to zase svým občanům ukazuje procento proočkované populace dle regionů a rozepsaný počet dávek dle výrobce," uvádí se v analýze.

Ministr Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek představil novinky v rezervačním systému k očkování proti covidu-19:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz