Zahraničí

USA mají první dámu i gentlemana. Jací jsou partneři Bidena a Harrisové

Společně s prezidentem Joem Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou se nových funkcí ujaly i jejich drahé polovičky. Tedy první dáma Jill Bidenová a takzvaný druhý gentlemen Douglas Emhoff.

Modelku Melanii Trumpovou vystřídala v Bílém domě 69letá Jill Bidenová. S doktorátem z pedagogiky je jednou z nejvzdělanějších prvních dam v historii Spojených států. Jako jediná se také odmítla vzdát své dosavadní práce.

K zaměstnání vysokoškolské profesorky jí ale přibudou další povinnosti. Ve své nové funkci chce mimo jiné podporovat rodiny vojáků a financování výzkumu léčiv proti rakovině.

"Pro naši zemi začíná nová kapitola. Čas na to, abychom se všichni spojili. Jedna vláda, která slouží nám všem," prohlásila Bidenová v den inaugurace.

Související obsah

Se svým manželem Joem Bidenem se Jill seznámila během svých studií ještě v době, kdy byl senátorem. Ano mu ale řekla až po páté žádosti o ruku. Společně vychovali jeho dva syny z předchozího vztahu i společnou dceru Ashley. Obrovskou ránou pro oba byla smrt jednoho ze synů v roce 2015.

"Poté, co náš syn Beau zemřel na rakovinu, nevěděla jsem, jestli se ještě někdy budu usmívat a mít z něčeho radost. Bylo léto, ale mě nemělo co hřát," vzpomínala na tragickou událost Bidenová.

Na rozdíl od Jill Bidenové se manžel nové viceprezidentky Spojených států Kamaly Harrisové Douglas Emhoff svého dosavadního zaměstnání vzdal už po prezidentských volbách v listopadu. Kariéru úspěšného právníka tak minimálně na následující čtyři roky pověsil na hřebík. Chce se prý plně věnovat práci v Bílém domě.

Související obsah

"Přes noc jsem se virtuálně změnil z právníka na člena týmu, který bojuje za spravedlnost a snaží se ukončit nejtemnější kapitolu v dějinách našeho národa," ohlásil na podzim na twitteru.

Pár svůj vztah zpečetil sňatkem v roce 2014. Společné děti sice nemají, Kamala se ale netají tím, že má s Emhoffovými dvěma dětmi z předešlého manželství skvělý vztah.

Kamala Harrisová není jediná, kdo boří stereotypy. Vzhledem k tomu, že je první ženou ve funkci viceprezidenta, její manžel se jako první člověk v historii Spojených států bude pyšnit titulem druhý gentleman.

Opatření ve Washingtonu i po inauguraci nadále přetrvávají: 

Hana Jelínková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz