Koronavirus

Očkovací pas jako propustka na dovolenou. Diskriminace, míní experti

Očkovací pas jako propustka na dovolenou. Diskriminace, míní experti
Zdroj: Profimedia

Očkovací pas by mohl otevřít dveře do zahraničí lidem, kteří by podstoupili vakcinaci proti koronaviru. Dotyční by si tak mohli dopřát například dovolenou v cizích zemích. O zavedení tohoto pasu se snaží mnoho států, které chtějí co nejdříve znovu obnovit cestovní ruch. Podle expertů by však mohlo dojít k diskriminaci neočkovaných.

Některé země, jako například Seychely, Kypr nebo Rumunsko, už nyní nechtějí po cestujících, kteří do země přijeli, karanténu v případě, že se prokáží očkováním. Hranice otevřely pro lidi, kteří se z covidu-19 vyléčili, také Island a Maďarsko.


"Důkaz o očkování a imunitě může být klíčovým pro restart cestování a dobrou zprávou pro ty, kteří po několikaměsíční uzávěře doufají, že v létě pojedou na dovolenou,“ píše CNN.


Podle portálu by právě zavedení očkovacího pasu mohlo otevřít také restaurace, bary, kina a další podniky, které kvůli pandemii koronaviru jsou téměř před krachem.

Související obsah


IT společnosti se již nyní snaží zapojit a vyvinout různé aplikace, do kterých by lidé nahráli podrobnosti o svých testech a vakcínách. Minulý týden vyzval šéf Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Zurab Pololikash ke globálnímu přijetí očkovacích pasů. Právě ty podle něj dokáží svět zase uvést do pohybu.


"Zavedení vakcín je krok správným směrem, ale s opětovným obnovením cestovního ruchu už nemůžeme déle otálet,“ uvedl.


To se však nelíbí mnohým odborníkům, podle kterých je zvýhodnění očkovaných lidí diskriminací. "V tento moment není ani zdaleka zajištěna dostupnost vakcíny pro všechny lidi, kteří by se chtěli nechat očkovat. Proto je nemístné přemýšlet o sankcích pro neočkované,“ tvrdí právník Ondřej Dostál.


Podle expertů by dotyční, kteří ještě nepodstoupili vakcinaci, měli mít při cestování výjimku a místo očkovacího průkazu se prokazovat například negativním testem.

Zatímco většina zemí očkuje seniory, jiné volí opačnou strategii. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz