Koronavirus

Nevídaná agresivita! Ve slánské nemocnici se rozšířila britská mutace

Slánská nemocnice na Kladensku bojuje s nedostatkem personálu kvůli koronaviru. Nemoc se mezi zaměstnanci šíří s nevídanou agresivitou. Podle vedení za to může tzv. "britská“ mutace covidu-19. Nepomohla ani první dávka vakcíny.

Od začátku roku se v Nemocnici Slaný na Kladensku nakazilo enormní množství zdravotníků, a to zejména z klíčových oddělení. Podle vedení za to může nová varianta covidu-19, která byla poprvé objevena ve Velké Británii.


"Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření koronaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2,“ informovala nemocnice na svém webu.

Související obsah


Podle ředitele Štěpána Votočka je na tom nemocnice nejhůře od začátku pandemie a pohybuje se na hraně svých personálních možností. "Denně dostávám informace o dalších nakažených sestrách a lékařích. Ti, kteří zbývají, přestávají být schopni zajistit provoz,“ řekl Votoček.


Zároveň dodal, že už nyní některá oddělení, například JIP nebo rentgen, fungují v nouzovém režimu a uzavřít museli i řadu ambulancí. "Bez pomoci armády a dobrovolníků by se nám zhroutila i lůžková péče,“ uzavřel Votoček.

Paradoxní je podle ředitele skutečnost, že počet nakažených rapidně stoupnul po prvním očkování. Vláda přitom zvažuje odklad druhých dávek. Podrobnosti o situaci v nemocnici se dozvíte v tomto článku na TN.cz


Přítomnost tzv. "britské“ mutace koronaviru se v Česku potvrdila v polovině ledna. Podle odborníků jde o výrazně nakažlivější variantu viru, která se snáz šíří. Nic však doposud nenaznačuje, že by zhoršovala průběh onemocnění nebo byla odolná vůči vakcínám.

Související obsah


Řada států kvůli šíření mutace zpřísňuje zavedená opatření. Česká vláda proto zatím odmítá restrikce rozvolňovat. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je nejdůležitější, aby země měla vždy dostatečnou kapacitu nemocnic.

Britská mutace koronaviru může být smrtelnější, než původní verze. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz