Domácí

Nejisté vakcíny: Není jasné, kdy a kolik jich dorazí, zlobí se europoslanec

Nejisté vakcíny: Není jasné, kdy a kolik jich dorazí, zlobí se europoslanec
Zdroj: Profimedia

Ačkoli Evropská komise pravidelně informuje o schválených vakcínách a provedených nebo chystaných nákupech očkovacích látek, v celém systému panuje zmatek. Tvrdí to europoslanec Jan Zahradil (ODS). Na sociální síti zveřejnil také přehled vakcín, které si Evropská unie objednala a kdy. Celá řada podstatných informací ohledně těchto obchodů ale chybí.

Dle europoslance Zahradila je největším problémem smluv mezi Evropskou komisí a výrobci vakcín fakt, že jsou neveřejné. Není znám harmonogram dodávání očkovacích látek, a navíc se ukázalo, že výrobci nemají dostatečné kapacity. Zásadním problémem je také to, že zdaleka ne všechny vakcíny, se kterými se počítá, mají v EU registraci.

"Teď ať vláda řekne, kolik zajistila pro ČR!" vyzývá zákonodárce Zahradil. Ministerstvo zdravotnictví už v prosinci 2020 zveřejnilo harmonogram s předpokládanými termíny distribuce jednotlivých vakcín. Ta by měla probíhat až do června 2022.

Související obsah

Nakolik se harmonogram podaří dodržet, nelze s jistotou říct. Samo ministerstvo již dříve avizovalo, že jde pouze o předběžný plán. Jan Zahradil na svém twitteru předložil soupis objednávek vakcín za celou Evropskou unii.

Související obsah

V soupisu je uvedena například závazná objednávka vakcín od společnosti AstraZeneca nebo předběžná objednávka 300 milionů vakcín Sanofi-GlaxoSmithKlein. Uvedené jsou i plánované či uskutečněné obchody s výrobci Johnson & Johnson, Pfizer-BioNTech, CureVac, Moderna, Novavax či Valneva.

Zahradil upozorňuje mimo jiné na to, že počty vakcín nebudou zdaleka dostačující. Omezení dodávek nedávno avizoval výrobce očkovacích látek Pfizer-BioNTech. Důvodem je prý fakt, že z jedné lahvičky vakcíny lze naočkovat až šest lidí místo pěti.

Zhruba před týdnem přitom ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jednal s generálním ředitelem Pfizeru Pavlem Sedláčkem ohledně dodávek vakcín. "Základem jednání bylo, že vakcíny je třeba bezpodmínečně dostávat včas. Generální ředitel Pfizeru slíbil, že udělá maximum pro to, abychom mohli zase rychle očkovat," řekl Blatný.

EU má také spory se společností AstraZeneca kvůli omezení dodávek. Hrozí tak, že ji na trhu nahradí očkovací látka od společnosti Novavax.

Eurokomisařka Věra Jourová se vyjádřila k problémům se společností AstraZeneca:

Česko přišlo o více než pětinu ampulí s vakcínou proti covidu-19. Jak k tomu došlo, zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz