Zahraničí

Prodělali jste covid? Před nákazou mutací vás imunita zřejmě neochrání

Prodělali jste covid? Před nákazou mutací vás imunita zřejmě neochrání
Zdroj: Getty Images

Výsledky řady studií ukazují, že většina lidí má po prodělání covidu-19 po dobu několika měsíců imunitu. Nakazit se znovu je podle nich vzácné. To se ale s rozšířením mutací viru může změnit. Pokud se stanou dominantními, hrozí vysoké riziko, že se nakazí i ti, kteří covid prodělali.

Hrozbu představuje především jihoafrická mutace, u které byla zaznamenaná vysoká míra reinfekcí, tedy opakovaných nákaz. Přední americký lékař a imunolog Anthony Fauci řekl pro CNN, že míra reinfekce je u této varianty tak vysoká, že se zdá, že předchozí infekce ochranu neposkytuje.

Podle Fauciho tak existuje vysoká šance na nákazu i u lidí, kteří už nemoc prodělali, pokud se mutace stane dominantní. Odborníci doufají, že když se bude rychleji očkovat, klesne riziko převahy mutací, která by znamenala rychlý nárůst případů. To se týká především britské mutace, která je výrazně nakažlivější než původní virus.

"Viry nemohou mutovat, pokud se nereplikují. A pokud replikace zastavíte masivním očkováním a nedáte viru prostor, mutace nevzniknou," řekl Fauci.

Související obsah

 

Nové varianty viru tak nabouraly výsledky dosavadních studií, podle kterých prodělání covidu-19 poskytuje ochranu před opakovanou nákazou. Například britský výzkum zahrnující více než 20 tisíc zdravotníků, o kterém píše web Nature.com, zjistil, že většina lidí má po vyléčení imunitu po dobu několika měsíců.

Riziko opětovné nákazy se v takovém případě snižuje až o 83 % v příštích nejméně pěti měsících. Studie naznačuje, že opakovaná infekce je vzácná, vyskytla se u méně než jednoho procenta zkoumaných pacientů.

V Jihlavě zachytili britskou mutaci, magistrát zavřel některá oddělení. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz