Domácí

Češi budou volit jinak. Ústavní soud zasáhl do volebních pravidel

Ústavní soud částečně vyhověl stížnosti skupiny senátorů na volební pravidla. Zrušil část zákona o přepočítávání hlasů a také sčítací kvórum pro koalice. Změna se dotkne už podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Čtyři soudci rozhodnutí zkritizovali s tím, že jde o destrukci volebního systému.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Přepočet hlasů na základě d’Hondtovy metody, který nahrával silnějším stranám, považoval za porušení rovnosti volebního práva a šancí.

Stížnost podala skupina 21 senátorů, kteří měli za to, že dosavadní systém diskriminuje slabší strany. Vadilo jim také kvórum pro koalice, jež násobí pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny podle počtu stran, které ji tvoří. 

I tohle pravidlo Ústavní soud zrušil, nově bude stačit pět procent celé koalici. "Po důkladném uvážení Ústavní soud návrhu vyhověl a část napadených ustanovení volebního zákona zrušil," uvedl ve středu soud.

CO SE PO ZÁSAHU SOUDU MĚNÍ:

- Strany získají jeden mandát za přibližně stejný počet hlasů. Dosavadní systém zvýhodňoval silnější strany, které jedno křeslo získaly za méně hlasů

- Hranice vstupu do Sněmovny do koalice bude pětiprocentní. Dosud se sčítalo pět procent za každou stranu, která koalici tvořila

- Změna se dotkne už podzimních voleb do Poslanecké sněmovny

Související obsah

"D'Hondtova metoda v kombinaci s těmi 14 nestejně velkými volebními kraji způsobuje porušení principu rovnosti výrazným způsobem. Ústavní soud při posuzování návrhu skupiny senátorů použil jako základní kritérium ústavní princip rovnosti hlasů. Rozhodl se zrušit ve volebním zákoně volební dělitel. Současně zrušil načítací klauzuli pro koalice," vysvětlil očekávané rozhodnutí předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ministerstvo vnitra podle Jana Hamáčka (ČSSD) představí alternativy volebních pravidel. Jednání s jednotlivými stranami chce svolat co nejrychleji. 

Novela volebního zákona bude moct stále využívat d’Hondtovu metodu, podle Ústavního soudu ale ne v takovém rozsahu jako doposud. Přesná podoba nových pravidel bude záležet na parlamentu.

Dosavadní způsob přepočtu hlasů nahrával silnějším stranám. Ve volbách z roku 2017 stačilo vítěznému hnutí ANO na jeden mandát necelých 20 tisíc hlasů, menší strany jako TOP 09 nebo STAN potřebovaly dvojnásobek. Už v letošních podzimních volbách do Poslanecké sněmovny by se ale mělo hrát podle nových pravidel.

Vondráček a Fiala předpověděli podobu letošních voleb během pandemie:

Související obsah

Třetí části stížnosti senátorů o pětiprocentní hranici nejenom pro koalice, ale i samostatné strany, Ústavní soud nevyhověl. "Ústavní soud naopak nepřisvědčil tomu, že by 5% uzavírací klauzule pro vstup politické strany do Poslanecké sněmovny byla protiústavní. Účelem voleb není pouze závazné zjištění názorů voličů, ale i ustavení komory Parlamentu, která bude způsobilá plnit všechny funkce zákonodárného sboru v podmínkách parlamentní demokracie," odůvodnil rozhodnutí.

Zákonodárci mají přijmout novou právní úpravu, která zohlední rozhodnutí Ústavního soudu, do letošního srpna, kdy se podávají kandidátní listiny. Volit se bude počátkem října.

"Opačné řešení, tedy odložení vykonatelnosti nálezu Ústavního soudu na období po volbách, by snížilo legitimitu nově ustavené Poslanecké sněmovny, vyvolalo nedůvěru ve zvolenou politickou reprezentaci," zdůraznil soud. 

Související obsah

Čtveřice ústavních soudců Ludvík David, Jaroslav Fenyk, Josef Fiala a Radovan Suchánek rozhodnutí zkritizovala.

"Je snad nesporné, že zbourání volebního systému osm měsíců před volbami vyvolá velké politické pnutí a nejistotu, zda se do nadcházejících voleb podaří přijmout novou zákonnou úpravu, což může – při neúspěšném výsledku zákonodárného procesu – podlomit důvěru občanů ve fungování demokratického systému," varovali disentující soudci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že se Ústavní soud a jeho předseda Pavel Rychetský snaží ovlivňovat výsledky voleb. "Nevěřil jsem, že je v Česku možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň, a máme osm měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud od roku 2000 neměl problém," řekl na tiskové konferenci.

Celý záznam středečního rozhodnutí ústavního soudu si můžete přehrát zde:

Poslechněte si, co o změně volebního systému míní veřejnost:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz