Koronavirus

Vědci jsou v šoku! Pacienti se nakazili dvěma mutacemi viru najednou

Vědci jsou v šoku! Pacienti se nakazili dvěma mutacemi viru najednou
Zdroj: Getty Images

Dva pacienti v Brazílii měli pozitivní test na dva kmeny koronaviru současně. Vědce to velice překvapilo. Tito pacienti jsou totiž první na světě s dvojitou infekcí covidu.

Lékaři v Brazílii při rutinních testech narazili na dva pacienty, kteří se nakazili dvěma různými kmeny koronaviru současně. Vědci potvrdili, že je možné, aby se u pacientů objevily dvě varianty viru. Vysvětlili však, že je nepravděpodobné, že by se dvě mutace v těle potkaly, píše Daily Mail.


Vědci z Feevale University šokující nález objevili poté, co v Rio Grande do Sul v jižní Brazílii provedli výtěry 90 infikovaných lidí. Jeden z pacientů měl pozitivní test na dvě odlišné brazilské mutace koronaviru. Další měl pozitivní test na brazilskou mutaci a zároveň na kmen koronaviru, který se objevil ve Švédsku.

Související obsah


"Je možné, aby se u člověka objevily současně dvě různé varianty nákazy, stávalo se to i v případě chřipky," sdělil ředitel Celosvětového centra pro výzkum chřipky John McCauley. Objev dvou mutací koronaviru u jednoho člověka však vzbudil vášnivé diskuse mezi vědci. Virologové a imunologové začali ihned spekulovat, jestli jejich brazilští kolegové neudělali někde chybu, například kontaminací odebraných vzorků.


Brazílii momentálně drtí druhá vlna koronaviru a na nemoc tam umírá každý den přes tisíc lidí. Zároveň se v zemi objevily více než dvě mutace. Od počátku pandemie se v zemi nakazilo na devět milionu lidí.

TMR/Marek Hájkovský
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz