Zahraničí

Zřejmě nejmenší plaz na světě. Vědci objevili chameleona velikosti arašídu

Zřejmě nejmenší plaz na světě. Vědci objevili chameleona velikosti arašídu
Zdroj: Profimedia

Vědci objevili na Madagaskaru chameleona, který se vejde na špičku prstu a tělo má velké asi jako arašíd. Měří i s ocasem pouhých 22 milimetrů a zřejmě je to nejmenší plaz na zeměkouli. Ale v poměru k tělu má rekordně velké genitálie.

Německo-madagaskarská expedice objevila miniaturní poddruh chameleona v horách na severu ostrova a pojmenovala ho Brookesia nana. Svůj objev vědci popsali v odborném časopise Scientific Reports.

Tělo samečka měří 13,5 milimetru, i s ocasem je dlouhý 2,2 centimetru. Samička je se 29 milimetry o něco větší. Přestože se vědci velmi snažili, v deštném pralese vypátrali jen tyto dva exempláře. Jelikož jsou to dospělí jedinci, dělá z nich jejich rozměr nejmenší z 11 500 známých druhů plazů.

Související obsah

Dosud tento primát držel blízký příbuzný o trochu větší chameleon Brookesia micra, objevený na ostrově před osmi lety.

Zajímavé je, jak ukázalo zkoumání pěti desítek druhů chameleonů, že čím je zvíře menší, tím větší má genitálie, počítáno v poměru k délce těla. U nejmenšího právě objeveného druhu je to téměř pětina.

Vědci zatím nemají vysvětlení, proč je tento poddruh chameleona tak malý. Madagaskar je ve výskytu ojedinělých živočichů i rostlin unikátem, je zde pět procent ze světově jedinečných druhů.

Související obsah

Nejen vědci však mají o jejich osud velké obavy. Ostrovní stát je jedním z nejchudších na světě a ochrana přírody zde není i kvůli ekonomické situaci zrovna prioritou. Kupříkladu za uplynulých 70 let přišla země skoro o polovinu veškerého lesního porostu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz