Koronavirus

Ústavní soud přezkoumá opatření proti covidu. Některá jsou prý na hraně

Ústavní soud přezkoumá opatření proti covidu. Některá jsou prý na hraně
Zdroj: Profimedia

Zavřené školy, zákaz nočního vycházení nebo omezení bohoslužeb. Skupina senátorů chce, aby Ústavní soud přezkoumal nouzový stav a některá opatření, která jsou podle nich absurdní. Podle předsedy soudu Pavla Rychetského se dá očekávat, že se podnět projedná v brzké době.

Senátoři chtějí, aby se Ústavní soud zabýval nouzovým stavem a některými opatřeními. Stěžují si na to, že jsou nesrozumitelná a pořád se mění.

Podle předsedy soudu Pavla Rychetského se může podnět projednávat už v blízké době. "Podněty jsme dostávali opakovaně, ale nebyly od aktivně legitimovaného subjektu. Teď to bude konečně návrh skupiny senátorů, kterým se dokonce musíme zabývat," řekl Radiožurnálu.

"To otevírá prostor, aby se Ústavní soud zabýval otázkou, jaké jsou kompetence vlády, když je vyhlášen nouzový stav," domnívá se. Připomněl, že vládu musí kontrolovat Poslanecká sněmovna, bez které se nedá nouzový stav vyhlásit.

Související obsah

"Záměrně se nebudu vyjadřovat k současné situaci, protože se to projeví v tom našem rozhodnutí, ale když vláda zakázala i konání bohoslužeb, tak se mi to zdálo přes míru," dodal Rychetský s tím, že některá opatření jsou podle něj za hranou. Nechtěl ale říct, o které přesně jde.

Soud už loni na jaře rozhodl, že spolu s opatřením má přijít i vysvětlení, čemu přesně pomůže. Skupině senátorů vadí třeba nařízení o zákazu nočního vycházení. Nejde podle něj totiž v noci opustit Česko, protože cesty do zahraničí nejsou mezi výjimkami.

"Myslím si, že vláda musí velmi vážit právě ten konflikt – chránit veřejné zdraví a současně ctít, uznávat a respektovat osobní práva jednotlivých občanů," zdůraznil Rychetský pro Radiožurnál.

Ústavní soud zasáhl do volebních pravidel. Češi budou volit jinak:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz